خانه / سلامت و بهداشت / هر آنچه که گردشگران طبیعت راجع به بیماری لایم و گزیدگی توسط کنه باید بدانند

هر آنچه که گردشگران طبیعت راجع به بیماری لایم و گزیدگی توسط کنه باید بدانند

هوای گرم از راه رسیده است و این به معنی گردش در طبیعت و احتمال گزیدگی توسط حشرات، خصوصا کنه است.
بیماری لایم، از انواع بیماری‌های عفونی است که توسط یک نوع باکتری ایجاد و معمولاً از راه گزش یک نوع کنه منتقل می‌شود. از آنجا که کنه ممکن است هر کسی را نیش بزند، افراد علاقمند به کمپینگ، کوهنوردان و کارگرانی که در باغ‌ها و پارک‌ها کار می‌کنند و یا افرادی که وقت زیادی را در فضای باز و در مناطق جنگلی یا علفی می‌گذرانند، در معرض خطر گزش قرار دارند.
در ابتدا، بیماری لایم، علائمی مانند راش (التهابات جوش‌مانند پوستی)، تب، سردرد و خستگی ایجاد می‌کند. اما اگر به موقع درمان نشوند، عفونت ممکن است به مفاصل، قلب و بافت عصبی منتقل شود. درمان سریع می‌تواند به روند سریع بهبودی کمک کند.
جدا کردن کنه لایم از پوست
کنه‌های متصل به پوست، باید به سرعت برداشته شوند. زیرا خطر عفونت با مدت زمان اتصال کنه، افزایش می‌یابد. مرکز جلوگیری از بیماری‌ها در آمریکا توصیه کرده است که یک موچین نوک ریز را بین پوست و کنه قرار دهید، آن را خیلی محکم بگیرید و موچین بسته‌شده را بدون پیچ دادن، تکان خوردن، فشار دادن یا خرد شدن کنه، مستقیماً آن را از روی پوست جدا کنید. پس از برداشتن کنه، در صورت امکان، هر قسمت از باقیمانده کنه موجود در پوست، باید با استفاده از موچین برداشته شود. سپس، محل زخم و دست‌ها باید با الکل یا آب و صابون تمیز شسته شوند. کنه را می‌توان با قرار دادن آن در ظرف الکل، کیسه مهر و موم شده، نوار چسب یا فاضلاب از بین برد. هشدار داده شده که از فشار انگشتان برای له کردن کنه، استفاده نشود. فرد گزیده شده توسط پشه باید محل و زمان گزش را بنویسد تا در صورت بروز بثورات (جمع بثور؛ بثورات جلدی به آبله، سرخجه، کهیر، جوش و مانند اینها گفته می شود.) یا علائم شبیه آنفولانزا در چند هفته بعد، این موضوع را به پزشک اطلاع دهد.
اگر فرد مبتلا به گزش فاقد ابزار باشد، بایستی بلافاصله به داروخانه مراجعه کند. چرا که یک داروساز می تواند فورا به او کمک کند و بعد از برداشتن کنه از روی پوست، آنتی بیوتیک داکسی سایکلین را تجویز کند که می تواند از بیماری لایم جلوگیری کند. بهداشت کانادا توصیه می کند افرادی که در مناطق جنگلی یا چمن های بلند، بیرون می روند، از مواد دافع کنه حاوی دیت یا ایکاریدین استفاده کرده و پیراهن و شلوار آستین بلند و جوراب و کفش بسته بپوشند. اگر شما هم در این مناطق حضور داشتید، بلافاصله در خانه استحمام کنید و لباس هایتان را حداقل به مدت ده دقیقه در خشک کن با حرارت زیاد، قرار دهید.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …