خانه / سلامت و بهداشت / نوزده نفر’ در ایران به علت آنفلوآنزا جان باختند

نوزده نفر’ در ایران به علت آنفلوآنزا جان باختند

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران گفت در هفته گذشته ۱۹ نفر به علت آنفلوآنزا جان خود را از دست داده‌اند.

آقای رئیسی امروز گفت: “در یک هفته اخیر یعنی از دوم تا هشتم آذر ماه ۲۷۳ نفر به دلیل آنفلوآنزا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و متاسفانه ۱۹ نفر هم فوت کرده‌اند.”

“همه مبتلایانی که فوت کردند یا در بیمارستان بستری شده‌اند، دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری مزمن تنفسی و بیماری‌های قلبی بوده‌اند.”

در هفته گذشته مقامات، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از شیوع پیش از موعد “موج اول” آنفلوآنزا در استان‌های مختلف ایران خبر داده‌اند.

به گفته آقای رئیسی، “زمان بروز موج‌های آنفلوآنزا غیرقابل پیش‌بینی است و هر چه هوا سردتر شود و بروز موارد بیماری شدیدتر شود، ‌شدت امواج بیماری هم افزایش می‌یابد. امسال موج اول آنفلوآنزا تقریبا یک ماه زودتر از موعد معمول و مورد انتظار آغاز شد.” 

“امواج بیماری آنفلوآنزا حداکثر تا بهار طول می‌کشند و در حال حاضر در موج اول بیماری هستیم.”

“این موج آنفلوآنزا تا حدود دو هفته دیگر ادامه خواهد داشت و شاید طی این مدت شدیدتر هم شود اما بعد از دو هفته فروکش خواهد کرد.”

به گفته وزارت بهداشت ایران، بیشترین شیوع بیماری در استان‌های گلستان، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان و خوزستان است و امسال دو نوع ویروس آنفلوآنزای A شیوع پیدا کرده، “H۱N۱ با شیوع و قدرت بیشتر و H۳ N۲ با شیوع کمتر.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هفته پیش گفته بود بیشتر فوت‌های ناشی از آنفلوآنزا در استان‌های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است.

مقامات بهداشتی ایران بارها تاکید کرده‌اند که هم واکسن و هم دارو برای درمان آنفلوآنزا در بیمارستان‌های کشور موجود است.

آنها همچنین تاکید می‌کنند ویروسی که شایع شده آنفلوآنزای پرندگان نیست.

وزارت بهداشت ایران برای پیشگیری از ابتلا و جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران موارد زیر را توصیه کرده است:

پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه، خودداری از روبوسی و تماس نزدیک، حفظ حداقل یک متر فاصله در ارتباط رو در رو، شستن مکرر دست با آب و صابون و خودداری از حضور در اماکن عمومی و پرجمعیت بخصوص در زمانی که علائمی مثل آبریزش و عطسه وجود دارد.

مطلاب مربوط

ارائه گواهی واکسن در انتاریو از 22 سپتامبر،‌اجرایی می شود

هنوز واکسن نزده اید؟ به زودی از خدمات و سرویس های بسیاری از بیزینس ها …

آبریزش بینی و سردرد از لیست غربالگری علائم روزمره مدارس انتاریو حذف شد

انتاریو اعلام کرد که از لیست علائمی که باعث می شود کودکان از مدرسه یا …