خانه / گوناگون / نوروز استثنائی

نوروز استثنائی

هرگز ما ایرانیان، حتی در خواب هم چنین روز و روزگاری را، نه می دیدیم و نه پیش بینی می کردیم.

چطور باور کنیم که بازارهای نوروزی وجود نداشته باشند؟ چگونه بپذیریم که دید و بازدیدهای نوروزی، لغو شده باشد و ما نتوانیم دوستان و عزیزانمان را در آغوش بگیریم و همدیگر را ببوسیم؟ چرا باید آتش جاویدان چهارشنبه سوری، امسال خاموش باشد؟

ویروس مرگبار کرونا، چه بلایی بر سر جهان به ویژه هموطنانمان در ایران و در سایر کشورها آورده است که جرأت نمی کنیم دور هم جمع شویم و بزرگترین جشن طبیعت، یعنی بهار و نوروز را به شادی برگزار کنیم؟

برای پیشگیری از شیوع این ویروس مرگ آور، در کشورهای بلا زده دنیا، مدرسه ها و دانشگاه ها، بازارها و استادیوم ها، کنسرت ها، فرودگاه ها، ترمینال ها و بطور کلی، اجتماعات و گردهمایی ها کنسل و یا بسیار کم فروغ شده و شوربختانه، از نظر اقتصادی نیز صدمات هولناک و جبران ناپذیری به جوامع مختلف زده است که همچنان ادامه دارد.

این روزها، همه چشم ها، بسوی اخبار رسانه هاست و اکثر مردم هم جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به توصیه مقامات بهداشتی و پزشکی، در خانه هایشان می مانند تا شاید این بلای جانسوز، از بالای سرمان عبور کند.

در این میان اما، خوشبختانه تماشای تلویزیون، خواندن مجله و شنیدن رادیو و نیز شبکه های اجتماعی، در درون خانه ها، هیچگونه آسیبی به کسی نمی زند.

در این نوروز استثنائی، مجله شهرما، پنجشنبه هفته آینده که مصادف است با نوروز 1399 ویژه نامه نوروزی خود را منتشر می کند و علاوه بر آن، تلویزیون ITC (تلویزیون ایرانیان کانادا) نیز، از روز پنجشنبه 19 مارچ به مدت پنج روز، ویژه برنامه نوروزی خواهد داشت که در آن، هنرمندان و شخصیت های ایرانی بزرگشهر تورنتو شرکت خواهند داشت.

اگر چه اکثر تلویزیون های ایرانی در سایر نقاط جهان نیز، برنامه های نوروزی خواهند داشت، ولی مهمانان . از بزرگشهر تورنتو خواهند بود که چهره و نامی آشنا در میان جامعه ایرانی کانادا دارند.

*****

کشور ایران، تاکنون این چنین از هر سو در محاصره این همه مصیبت و بلا نبوده است. اما آنچه که ما را نجات خواهد داد، صبر و مقاومت در برابر مشکلات و همچنین ارزش نهادن بر هویت ملی و اصیل ایرانی است که اقوام ایرانی را به هم نزدیک تر می کند.

ملی گرایی و بها دادن به سنت ها و آئین های باستانی ایران، انگیزه ای برای ساختن ایرانی آزاد و آباد است. شایسته است برترین آداب و رسوم ایرانی را که از لابلای زمان به دست ما رسیده، گرامی بداریم و با تکیه بر آن ارزش های ملی، از خود، انسانی نیکو بسازیم و این سرزمین اهورائی را که برای انسان ها ارزش قائل بود و اولین منشور آزادی بشر را به جهان هدیه کرد، به اوج شکوفایی واقعی که شایسته آن است، برسانیم.

پیشایش، نوروزتان پیروز باد و با آرزوی آزادی وآبادی ایران.

error: