خانه / گوناگون / نشستن طولانی مدت برای سلامتی مضر می باشد؟

نشستن طولانی مدت برای سلامتی مضر می باشد؟

زندگی شهرنشینی و بی حرکتی بیشترین آسیب را به جسم و روح ما وارد می کند ، بیایید با یکدیگر چندین مشکلی که با نشستن طولانی مدت  گریبانگیر بدن ما می شود را مرور کنیم .

1- کمر شما آسیب می بیند

نشستن طولانی  مدت فشار زیادی روی ستون فقرات کمری و گردنی وارد می کند . صندلی مناسب و ارگونومیک کمک زیادی می کند اما فراموش نکنید ستون فقرات شما تحمل فشار زیاد را ندارد .هر نیم ساعت یک تا دو دقیقه بلند شوید و راه بروید . اگر با نشستن درد در کمر یا پا حس می کنید موضوع را جدی بگیرید و به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

2- نشستن به قلب شما حمله می کند

در یک مطالعه دانشمندان دو گروه رانندگان کامیون را با دربانها مقایسه کردند هر دو گروه رژیم غذایی و مدل زندگی تقریبا مشابهی داشتند . میزان بیماریهای قلبی در گروه رانندگان که با نشستن طولانی مدت همراه بود دوبرابر گروهی دوم بود که اکثرا ایستاده بودند و راه می رفتند.

3- احتمال دمانس و فراموشی بیشتر است

وقتی طولانی می نشینید مغز شما مانند یک فرد دارای فراموشی کار می کند . نشستن ریسک ابتلا به دیابت ، فشارخون ،سکته مغزی و بیماریهای قلبی را بالا می برد که تمام این موارد دشمن مغز شما هستند. راه رفتن در طول روز حتی بیشتر از ورزش در زمانهای مشخص احتمال فراموشی و دمانس را کم می کند.

4- نشستن طولانی ورزش را بی اثر می کند

اگر شما در هفته 7 ساعت ورزش کنید شما نمی توانید اثر بد  7 ساعت نشستن مداوم را پاک کنید . اثر ورزش خوبی را که در باشگاه انجام داده اید با دراز کشیدن و خوابیدن در مابقی روز از بین نبرید.

5- شانس بیشتر ابتلا به دیابت

اگر تمام روز را نشسته اید و مشغول کار هستید احتمال ابتلا به دیابت بیشتری نسبت به بقیه دارید . علت نه فقط مصرف کمتر کالری بلکه پاسخ ضعیف بافتها به انسولین ریسک ابتلا را بالا می برد. وقتی بدن به انسولین پاسخ نمی دهد نمی‌تواند قند و چربی را به درستی مصرف کند و دیابت نوع دوم ایجاد می شود

6- پای شما نیز آزرده می شود

ترومبوز وریدی (DVT) که به علت لخته شدن خون در وریدهای عمقی پا ایجاد می شود . نشستن طولانی احتمال این مشکل را بیشتر می کند. اگر این لخته بشکند و در رگ حرکت کند می تواند به ریه ، قبل و مغز برسد و باعث سکته قلبی و مغزی بشود. این اتفاق بسیار کشنده است. به این علت افرادی که پرواز طولانی با هواپیما دارند باید حتما هر نیم ساعت چند دقیقه راه بروند.

7-  چاق می شوید

عادت دارید که روی کاناپه مقابل تلویزیون بنشینید و ساعتها وقت بگذرانید . همین زمان را وقتی با گوشی کار می کنید در حالت نشسته سپری می کنید . شما آماده هستید تا به دنیای افراد چاق بپیوندید.ورزش روزانه بسیار خوب هست اما نمی تواند مانع اثرات نشستن طولانی شما باشد.

8- شما عصبی و تنها می شوید

بازیها کامپیوتری یا تلویزیونی می تواند ساعتها وقت شما و یا فرزندان شما را در حالت نشسته پر کند اما تغییرات هورمونی و آزاد شدن مواد تحریک کننده باعث می شود شما بیقرار و عصبی بشوید. این بیقراری خواب شما را آشفته می کند و خود عامل عصبی شدن بیشتر می شود.

9- واریس می گیرید

نشستن طولانی باعث جمع شدن خون در رگهای پای شما می شود این تجمع در رگهای سطحی باعث گشاد شدن رگ و واریسی شدن وریدها می شود. پاره شدن رگهای نازک که به رگهای اسپایدر (Spider vein) معروف هستند دردناک است و ظاهر بدی نیز ایجاد می کند.

10- پوکی استخوان

بی حرکتی و نشستن طولانی مدت باعث از بین رفتن تراکم استخوان و ضعیف شدن این بافت محکم می شود . کاهش تراکم در هر سنی با بی حرکتی طولانی دیده می شود اما در افراد مسن خطرناک می باشد و باعث پوکی استخوان و شکستن استخوان ستون فقرات و ران می شود .

11- سرطان

نشستن طولانی مدت احتمال سرطان روده بزرگ ، رحم و ریه را بیشتر می کند. هرچقد بیشتر بنشینید احتمال ابتلای شما بیشتر می شود .بی حرکتی در زنان مسن احتمال سرطان سینه را نیز افزایش می دهد.

error: