خانه / مقالات / مهر و محبت

مهر و محبت

در زندگی انسانها و در جوامع بشری، موارد مختلفی وجود دارد که پایه های اجتماعی را تشکیل می دهد. مواردی مانند: کشت و کار، آموزش و پرورش، بهداشت و سلامتی، کار و صنعت، انرژی و بسیار چیزهای دیگر. برای همه این موارد، دولت ها نیاز به داشتن سامانه ای داشتند تا بتوانند نظم و قانون را در کشورشان، برقرار و کنترل کنند. به همین جهت وزارتخانه های مربوط به همان موارد را تشکیل دادند تا ثبات و نظم را در جامعه برقرار کنند. به همین دلیل، همه نوع وزارت و وزارتخانه ای تشکیل گردید. از وزارت ورزش گرفته تا وزارت فرهنگ و هنر، از وزارت جنگ گرفته تا وزارت راه و شهرسازی. همه وزارتخانه ها، به اموری مربوط می شوند که از نظر عملی می توانند در زندگی افراد جامعه، تأثیر و دخالت داشته باشند. به جز وزارت آموزش و پرورش که تا حدودی به ارائه اطلاعات و رشد ذهنی افراد هم می پردازد، اما با کمال تأسف می بینیم که وزارتخانه ای نیست که به اخلاقیات، ادب و حالات روحی انسانها توجه کرده و برای معنویات، اهمیتی قائل شود.

اخیراً در کشور انگلیس، وزارتخانه تنهایی به وجود آمده است تا مشکل و احساس تنهائی را که ناشی از ضعف فرهنگی و اجتماعی است، از بین ببرد و یا کم کند.

با آمدن تکنولوژی پیشرفته، به ویژه گوشی های هوشمند که انسانها را بدجوری به خود وابسته و گرفتار کرده و همچنین با وجود هزاران دوست اینترنتی، همه این کاربران، بنوعی احساس تنهایی می کنند. تکنولوژی، باعث شده است که انسانها از نظر ارتباط فیزیکی، از یکدیگر دور شوند. تماس ها، اکثرا اینترنتی و از طریق رسانه های اجتماعی صورت می گیرد و عملا کسی با کس دیگری در تماس مستقیم و رو در رویی واقعی نیست.

46% افراد جوامع پیشرفته، احساس تنهایی می کنند. از هر پنج نفر، یک نفر اظهار می کند که هرگز با کسی، احساس نزدیکی و صمیمیت نمی کند. همه این تنهایی ها، انسان را از مردم فراری داده و گوشه گیر می کند.

تنهایی و افسردگی می تواند، به انسانها احساس بیهودگی و حتی احساس اقدام به خودکشی بدهد.

صاحب نظران، معتقدند که هر چه مردم، بیشتر از شبکه های مجازی و اجتماعی (سوشیال میدیا) استفاده کنند، بیشتر هم احساس تنهایی خواهند کرد.

می گویند: اگر کسی، چهار دوست واقعی داشته باشد، آدم خوش شانسی است. شما چطور؟! شما چند دوست صمیمی و واقعی دارید؟

اما از نظر من، آنچه که ما انسانهای سراسر دنیا کم داریم، تماس های انسانی و عاطفی است. ما، از مهربانی ها،عشق و محبت و از ارتباط واقعی دور افتاده ایم، همدیگر را نمی بینیم و دست های یکدیگر را از نزدیک لمس نمی کنیم. ما انسانها، بسیار کمبود مهر و محبت داریم. کاش وزارتخانه “مهر و محبت” هم تأسیس می شد.

امروز پنجشنبه برابر با 14 فوریه، روز ولنتاین است. با عزیزانتان تماس حقیقی داشته باشیم و نه مجازی.

ولنتاین، روز مهر و دوستی، بر شما مبارک باد.

مطلاب مربوط

ابوالحسن بنی‌صدر درگذشت

سایت روزنامه انقلاب اسلامی (پاریس – وابسته به بنی‌صدر) با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی خانواده …

مسئولیت و یا بی تفاوتی

همه ما خوب می دانیم که تحولات زیادی در دنیا بوجود آمده است. در حقیقت …