خانه / مقالات / معمای امتیاز اعتباری (Credit Score) – قسمت دوم

معمای امتیاز اعتباری (Credit Score) – قسمت دوم

 

در مطلب هفته قبل در مورد کردیت کارت صحبت کردم و اینکه سعی کنید که مبلغ مورد تصویب آن برای شما حداقل 5000 دلار یا بیشتر باشد. مسئله دیگری که در مذاکره با همشهریان متوجه شده ام مبلغ کردیت بیشتر آنها 500 و یا 1000 دلار است و حتی وقتی از طرف بانکی برای آنها کردیتی ارسال می شود آنرا رد می کنند و یا در بعضی موارد مشتریان محترمی داشته ام که چندین کردیت کارت داشته اند و به توصیه دوستی غیر از 2 کارت بقیه را قبل از تقاضای وام مسکن خود باطل کرده اند با این توجیه که امتیاز آنها افزایش خواهد یافت و شانس دریافت وامشان بیشتر می شود و زمانیکه کردیت خود را چک می کند متوجه می شوند که نه تنها چند کارت خود را از دست داده اند بلکه امتیاز آنها نیز بجای افزایش کاهش یافته است.

از همشهریان عزیز خواهش می کنم هرگز کردیت کارتهای خود را باطل نکنند و حتی اگر از طرف بانک یا مؤسسه ای نامه ای مبنی بر دادن کردیت کارت و بالاخص Line of Credit دریافت کردند حتما آنرا بگیرند حتی اگر استفاده نکنند. توجه فرمائید که بانکها بشما وقتی اعتبار می دهند که نیاز ندارید وگرنه آن زمان که نیاز دارید گاه مدارکی مطالبه می کنند که شما نمی توانید ارائه کنید. در پاسخ به سئوال اینکه چرا وقتی کردیت کارت خود را باطل می کنید امتیاز شما بجای افزایش، کاهش می یابد لازم می دانم توضیح بسیار مختصری خدمت شما ارائه کنم.

30% از امتیاز شما مربوط می شود به مقدار بدهی کارتها و Line of credit شما نسبت به مبلغ تصویب شده. مثلا اگر شما 5 کارت بمبلغ مجموع 100.000 دلار دارید و در مجموع 30.000 دلار روی آنها بدهکارید امتیاز شما به نسبت 30.000 به 100.000 است. حال اگر مثلا 50.000 دلار از کردیت کارتهای خود را باطل کنید این نسبت به 30.000 به 50.000 تغییر خواهد کرد و در نتیجه امتیاز شما کاهش خواهد یافت.

متأسفانه دیده ام که بعضی نه تنها کارتهای خود و یا Line of Credit  را باطل کرده اند بلکه قدیمی ترها، که اهمیت بسیاری دارند را باطل کرده اند.

دو مؤسسه مهم ثبت کلیه کارتها و بدهیهای شما وجود دارند که اولی که بیشتر از همه استفاده می شود Equifax و دومی TransUnion هستند. شما می توانید سوابق خود را از آنها تقاضا و دریافت دارید:

1- برای Equifax با تلفن 1-800-465-7166 و 514-493-2314 و یا Fax: 514-355-8502 و یا به آدرس:

Equifax Canada Inc.

Consumer relations department

Box 190 Jean Talon Station

Montreal, Quebec

H1S 2Z2

و سرانجام با ایمیل Consumen.relations@Equifax.com

مکاتبه فرمائید.

شاید ساده ترین راه حل مراجعه مستقیم بدفتر آنها در تورنتو نبش خیابان یانگ و Finch، طبقه پایین باشد.

دریافت گزارش مجانی است بدون نشان دادن امتیاز شما اما با پرداخت 10 دلار، امتیاز شما هم نشان داده خواهد شد.

از طریق کامپیوتر هزینه آن حدود 25 دلار است.

2- برای دریافت اطلاعات از TransUnionion به سایت آنها www.Tranun.on.ca   قسمت Cosumer-Disclosure-Request-Form مراجعه فرمائید.

 

مرتضی ایرانپور

متخصص وام و  مشاور در امور مالی

مطلاب مربوط

حمایت از بیزینس های ایرانی

می دانیم که بلای کرونا که می توانست در عرض دو و یا سه هفته، …

از ماست که برماست

شما تا چه اندازه اخبار و حوادث جهان را تعقیب می کنید؟ این روزها، یا …