خانه / مقالات / مسئولیت

مسئولیت

یکی از خوانندگان گرامی مجله، زنگ زدند و ضمن تعریف از سرمقاله هایم، از من خواستند تا درباره ازدواج جوان هایی بنویسم که ممکن است ازدواج کردن، برایشان دیر شود.

می دانیم که در یکی دو دهه گذشته، دنیا به میزان غیرقابل تصوری، دستخوش تغییر و تحولی شده است که در طول هزاران سال، سابقه چنین جهشی وجود نداشته است.

جهان امروز نیز توسط رسانه های گوناگون و پیشرفتهای علمی در همه زمینه ها، تغییر فاحشی کرده است. به موازات این تغییرات، فرهنگ و اخلاقیات و روش زندگی هم تغییر بسیاری کرده، آنگونه که معیارهای خانواده و روابط انسانها هم کاملاً دگرگون شده است.

به طور کلی، موضوعاتی نظیر تبعیض پرستی، هم جنس گرایی، تبعیض بین زن و مرد، از نظر افکار عمومی در جهان پیشرفته، پذیرفته شده است.

مشکلات مالی و همچنین سرگرمی های متنوع، موجب شده است تا اساس خانواده در بسیاری از کشورهای جهان، دستخوش تغییر و تزلزل شود و ارزش خانواده در جهان امروز، نسبت به ارزش خانواده دیروز، تنزل شدیدی یافته است.

زندگی های مشترک، بدون ازدواج سنتی و رسمی همچنان در بین جوانان رواج پیدا کرده و ادامه دارد. در این رابطه، کودکانی به دنیا می آیند که در گذشته، نامشروع محسوب می شدند. ولی امروزه، این امری طبیعی و پذیرفته شده است.

ازدواج رسمی که در آن، سند و مدرک قانونی و شاهدی در کار باشد، تعهد و مسئولیت جدیدتری، در پی دارد. به عبارت دیگر، پذیرش هر نوع مسئولیتی از جمله ازدواج، نیاز به جرأت و مسئولیت پذیری دارد. چون یک آدم مسئول، در برابر ناملایمات و مشکلات احتمالی، باید جوابگو باشد و در رفع آنها، بکوشد. بعضی ها برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، آسان ترین راه را که همان بی مسئولیتی است، انتخاب می کنند.

بسیاری از اشخاص موفق، مسئولیت پذیر بوده و در راه اهدافی که داشته اند، گام های بزرگی برداشته اند. هیچکس بدون همت و پذیرفتن مسئولیت، به جائی نمی رسد.

باید اولویت های زندگی را تشخیص داد و نسبت به حفظ ارزشها، کوشا بود.

اولویت های هر شخص هم با دیگری متفاوت است، از جمله: ازدواج و تشکیل خانواده، پیشرفت و ترقی در کار، شهرت و محبوبیت، پولدار شدن، داشتن تحصیلات بالا، خدمت به جامعه و…

راستی، خواننده گرامی، اولویت شما در زندگی چیست و آماده پذیرفتن چه مسئولیتی هستید؟

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …