خانه / گوناگون / محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران شد

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران شد

محمدباقر قالیباف با ۲۳۰ رای‌ به ریاست مجلس یازدهم رسید.

آقای قالیباف برای یکسال در این پست باقی خواهد ماند.

در رای‌گیری هیات رئیسه مجلس، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و علی نیکزاد ثمرین هم با ۲۰۸ و ۱۹۶ رأی به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

علاوه بر آقای قالیباف، فریدون عباسی و مصطفی آقامیرسلیم برای پست ریاست مجلس نامزد شده بودند.

آقای قالیباف شب گذشته نیز در جلسه فراکسیون اکثریت مجلس توانسته بود رای اول را کسب کند.

حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان در مجلس نیز صبح امروز از نامزدی برای ریاست مجلس یازدهم انصراف داده بود.

در انتخابات اخیر مجلس، همه نام‌های فهرست ۳۰ نفره اصولگرایان تهران، با سرلیستی محمد باقر قالیباف شهردار سابق تهران وارد مجلس یازدهم شده بودند.

محمد باقر قالیباف شهردار سابق، خود به عنوان نفر اول فهرست تهران، یک میلیون و ۲۶۵ هزار رای آورد. قالیباف یکی از چهره‌های عملگرا در میان اصولگرایان است.

آقای قالیباف ۱۲ سال در سمت شهرداری تهران مشغول به کار بود. در سال‌های گذشته سه بار برای ریاست جمهوری دورخیز کرده بود و هر بار ناکام مانده بود.

در سال‌های گذشته اتهامات متعدد فساد مالی یکی از مسائلی بود که بارها علیه دوران فعالیت آریالای قالیباف به عنوان شهردار تهران مطرح شده بود.

مشهورترین این اتهامات پرونده املاک نجومی شهرداری بود که در آن زمین‌ها و خانه‌هایی که با مبلغی بسیار کمتر از ارزش واقعی در اختیار شماری از مقامات دولتی و نظامی و قضایی ایران قرار گرفت. سایت معماری نیوز به مدیر مسئولی یاشار سلطانی برای اولین بار نامه‌ای از سازمان بازرسی کل کشور منتشر کرد که در آن شهرداری تهران به “ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری” و “تضییع اموال عمومی” به مبلغ ۲۲۰۰ میلیارد تومان متهم شد.

بعدها دادستان کل ایران تایید کرد که در این پرونده “تخلف قطعی” صورت گرفته است.

علاوه بر این، بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام آقای قالیباف در زمان حضور در شهرداری تهران و همچنین گزارش حسابرسی شورای شهر درباره عملکرد سال ۹۳ شهرداری تهران از جمله مسائلی بود که باعث شد حتی شماری از اصولگرایان نیز از او انتقاد کنند.

error: