خانه / مقالات / مبارزه با پیری

مبارزه با پیری

کرم و یا مواد غذایی حاوی Niacin amide

نیاسین آمید و یا ویتامین B3 در بدون وظایف متعددی دارند ولی یکی از این عملکردها در واقع کمک به ساخت DNA جدید در بدن می باشد.

لذا زمانی که شما به هر دلیلی دچار صدمه پوستی (بعد از آفتاب، بعد از جراحی، بعد از جوانسازی) شده اید استفاده از کرم های حاوی این ماده و یا مواد غذایی حاوی آن ( سبزیجات سبز، غلات، نان کامل، ماهی و تخم مرغ) به بازسازی سریعتر و بدون عارضه تر پوست شما کمک می کنند.

به یاد داشته باشید همواره تمام نکاتی که برای سالم بودن پوست صورت رعایت می شود باید برای گردن و دستها نیز در نظر گرفته شوند.

چرا که در بعضی از موارد پوست این مناطق حتی آسیب پذیرتر از پوست صورت می باشند لذا همواره پوست صورت – گردن و دستها را به عنوان یک عضو در نظر گرفته و از همه آنها یکسان مراقبت کنید.

 

Retinol

  رتینول سبب آهسته شدن روند تخریب کلاژن پوست می گردد و نیز همزمان تولید آن را افزایش می دهد. بنابراین یکی از مواد اصلی برای جوانسازی پوست می باشد که به صورت کرم و سرم در دسترس همه قرار دارد.

ولی مراقب باشید زیرا که رتینول بسیار به نور حساس است بنابراین شما می توانید شبها از این ماده استفاده کنید و قبل از شروع روز پوست خود را خوب تمیز کنید و گرنه در معرض لک های پوستی و یا در موارد شدیدتر قرمزی و سوختگی پوست قرار می گیرید.

 

Glycolic acid

گلیکولیک اسید باعث لایه لایه شدن سریع پوست می شود. بنابراین در درمان خطوط کم عمق و چین ها استفاده می شود.

طبیعی است که هر چه درصد غلطت بیشتری ازگلیکولیک اسید داشته باشیم مؤثرتر است ولی به علت تحریک و قرمزی پوست استفاده از سرم های حاوی این ماده بیشتراز کرم های گلیکولیک اسید توصیه می شود.

 

Hydroquinone

هیدروکینون ماده است که برای روشن کردن پوست استفاده می شود ولی باید بدانید که بدون دستور پزشک شما فقط می توانید از انواع رقیق تر آن(یک ویا دو درصد)  استفاده کنید  .

 

مرطوب کننده ها:

به دلیل اینکه لایه خارجی پوست فاقد عروق خونی است و فقط از لایه زیرین تغذیه می گردد لذا نگه داری و مراقبت از پوست به وسیله عوامل محیطی بسیار مهم است.

شما نیاز به کرم های مرطوب کننده با قدرت کافی خواهید داشت که در طول روز این رطوبت و آب رسانی اضافه به پوست را تأمین کنند.

 

روشهای کمکی برای جوان سازی غیر جراحی

این روش ها می تواند از یک میکرودرم ابرژن ساده که به صورت دوره ای و منظم انجام می شود شروع گردد.

یا از روشهای کمی پیشرفته تر مثل رادیوفرکونسی ساده و فتوناشیال استفاده گردد.

و یا اینکه از روشهای بسیار پیشرفته مثل لیزر فراکشنال، فراکشنال رادیوفرکونسی و در نهایت از HIFU نیز استفاده گردد.

یکی از ساده ترین روشهای جدید نیز Dermapen یا میکرونیدلینگ می باشد  تقریبا همه این روشها به صبر و مراقبت قبل و بعد و مداومت و پشتکار نیاز دارند.

 

ضد آفتاب ها

تا بحال به طور مکرر در مورد ضدآفتاب ها گفته ایم ولی باز هم بد نیست که تأکید کنم مصرف ضد آفتاب چه در تابستان و چه در زمستان و چه برای صورت و چه برای گردن و دستها لازم است.

ضدآفتاب صدمات جدید را متوقف کرده، ظاهر شدن صدمات قبلی را مختل می کنند، تغییر رنگ های ناشی از سن را نیز غیرمحسوس می کنند.

 

سن شما مخصوص خود شماست

به یاد داشته باشید که سن یک عدد قراردادی است بنابراین لزومی ندارد که همه ما در یک سن شبیه هم باشیم. بنابراین بهتر است برای بررسی پوست خود در مقام مقایسه با کسی برنیایید و شما بهترین منشاء برای مقایسه با خودتان هستید.

دکتر مرضیه قوامی

مطلاب مربوط

اصالت ایرانی

خوانندگان گرامی، قبل از خواندن سرمقاله این هفته، از شما تقاضا دارم قبل از خواندن …

نه به بی تفاوتی

مدتی است که ده ها هزار نفر از کارگران صنعت نفت، در اعتراض به بی …

error: