خانه / گوناگون / قوه قضائیه از بازداشت «چند نفر» در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری خبر داد

قوه قضائیه از بازداشت «چند نفر» در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری خبر داد

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از بازداشت «چند نفر» در ارتباط با پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد، رخدادی که سپاه پاسداران مسئولیت آن را برعهده گرفته است.

غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه ۲۴ دی در نشستی خبری عنوان کرد که «تحقیقات مفصلی» در رابطه با سرنگونی این هواپیمای مسافربری انجام گرفته است و «افرادی هم بازداشت شده‌اند».

آقای اسماعیلی اما اشاره‌ای به تعداد افراد بازداشت‌شده و مسئولیت آنها نکرد و صرفا گفت که تیم‌های سازمان قضایی نیروهای مسلح «هر روز تا حوالی ساعت ۱۱ شب مشغول تحقیقات و بازجویی و دریافت اسناد و مدارک هستند».

۱۷۶ سرنشین پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین از مقصد تهران در پی شلیک نیروهای پدافند هوایی سپاه پاسداران کشته شدند. این اتفاق بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا در عراق رخ داد و نیروهای مسلح ایران تاکید داشته که «خطای انسانی» عامل آن بوده است.

در همین حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، خواستار تشکیل یک «دادگاه ویژه» برای رسیدگی به این پرونده شده و گفته است که «مقصر حادثه باید بیش از یک نفر باشد».

او روز سه‌شنبه گفت: «من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مسئله پدافند هوایی دارم، این را می‌گویم که در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه این‌که یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده است. دیگرانی هم هستند».

آقای روحانی از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰ فرمانده ستاد پدافند هوایی کل کشور بود.

در این میان هنوز اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی بازخوانی نشده است. به گفته سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، قرار بود این جعبه سیاه تا دوشنبه شب به فرانسه ارسال شود و اطلاعات آن را تیم‌های کارشناسی فرانسه، اوکراین و ایران بازخوانی کنند.

آقای اسماعیلی در ادامه عنوان کرد: «حدود ۷۲ ساعت از اقدامات قضایی می‌گذرد و مشخص شدن اطلاعات جعبه سیاه، کمک شایانی به تحقیقات می‌کند».

پیش از این جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفته بود: «این کشور و جهان همچنان پرسش‌های بسیاری دارند که باید به آنها پاسخ داده شود».

۵۷ نفر از سرنشینان این هواپیما شهروندان کانادا بودند.

وزیر خارجه اوکراین نیز تأکید کرده که «همه افراد دخیل در این رخداد باید پاسخگو باشند».

وادیم پریستایکو گفته است: «آن چه نمی‌خواهیم این است که یک نفر مثلاً سرباز دون‌پایه را نشان دهند و بگویند این بود که دکمه را فشار داد… مسئولیت پای دولت ایران است».
رادیو فردا

مطلاب مربوط

ترفند افزایش سرعت آپلود

بروز مشکل و کندی سرعت در حین آپلود فایل های مختلف، یکی از مشکلات رایج …

طرز تهیه لـبو پـلو برای شب های زمستان

لبو پلو از دیگر غذا های فصول سرد سال و بسیار خوشمزه می باشد که …