خانه / سلامت و بهداشت / فواید بوسیدن کودکان

فواید بوسیدن کودکان

کودکان از همان ابتدای تولد معنی عشق را درک میکنند و مهر و محبت پدر و مادر در آینده او تاثیر بسزایی خواهد گذاشت

کودکان بسیار معصوم و پاک هستند به همین دلیل همه آنها را دوست دارند و هیمن باعث می شود خیلی آنها را ببوسند. به ویژه پدر و مادر که فرزندشان را خیلی می بوسند. امروز می خواهیم در این مطلب به شما بگوییم که بوسیدن کودکانچه مزایایی برای آنها در پی خواهد داشت. با نیک صالحی همراه باشید

مادر‌ها فرزندانشان را می‌بوسند، چون عاشقشان هستند و این بوسیدن از نظر احساسی روی مادر و فرزند تاثیر می‌گذارد. اما آیا می‌دانستید بوسیدن کودک در طولانی مدت برایش مزایایی هم دارد!

بوسیدن کودکان

بوسیدن به کودک کمک می‌کند در معرض تجربه مثبت عشق قرار بگیرد. برای یک مادر بوسیدن کودکش طبیعی‌ترین راه برای ابراز علاقه است. هیچکس به یک مادر یاد نمی‌دهد و یا نمی‌خواهد که کودکش را ببوسد.

در واقع بوسیدن کودک قابل انتظار‌ترین عملی است که از یک مادر می‌توان دید. مادر‌ها فرزندانشان را می‌بوسند، چون عاشقشان هستند، و این بوسیدن از نظر احساسی روی مادر و فرزند تاثیر می‌گذارد. اما آیا می‌دانستید بوسیدن کودک در طولانی مدت برایش مزایایی هم دارد؟

۱- بوسیدن کودکتان در ساخت ایمنی کمکش می‌کند:

وقتی کودک تازه متولد شده خود را می‌بوسید، پاتوژن‌هایی که ممکن است روی پوست کودک زیاد شده باشند را برمیدارید. پاتوژن‌ها به اندام‌های لنفاوی ثانویه مانند لوزه‌ها می‌روند، جایی که سلول‌های حافظه B. که مخصوص این پاتوژن‌ها هستند تحریک می‌شوند. یک مادر شیرده می‌تواند از این سلول‌های B. استفاده کند تا در برابر پاتوژن‌ها آنتی بادی تولید کند، سپس این مواد از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود تا با پاتوژن‌ها مبارزه کند. پس بوسیدن مادر می‌تواند سیستم ایمنی فرزندش را تقویت کند.

۲- بوسیدن فرزندتان سطح IQ او را افزایش می‌دهد:

دو چیز را هرگز نباید نادیده گرفت، وقتی کودک گریه می‌کند و زمانی که می‌خواهد مورد توجه واقع شود. با اینکه برخی افراد بالغ بر این عقیده هستند که باید اجازه داد کودک به گریه کردن ادامه دهد، چون باعث می‌شود از نظر احساسی قوی و مستقل شود، اما نمی‌دانند این کارشان چه آسیبی می‌تواند به کودک وارد کند.

تحقیقات در سال ۱۹۵۰ و تحقیقات دیگری که اخیرا در دانشگاه پورتسموث انگلیس انجام گرفت این را ثابت کرد. آن‌ها این آزمایش را روی شامپانزه‌ها انجام دادند. در این آزمایش شامپانزه‌ها از دلبستگی محروم می‌شدند، و مشخص شد بلوغ فکری این شامپانزه‌ها از آن‌هایی که مورد مهر و محبت مادری قرار می‌گرفتند کمتر بود.

در تحقیقی دیگر که توسط دانشکده پزشکی واشنگتن انجام گرفت، عکس‌های مغزی نشان داد عشق مادری در مورفولوژی مغز کودک دخالت دارد. مرکز آموختن و حافظه مغز که با واکنش به استرس نیز در ارتباط است هیپوکامپ نامیده می‌شود. هیپوکامپ در کودکانی که خوب پرورش یافته اند نسبت به کودکانی که با آن‌ها درست رفتار نشده ۱۰ درصد بزرگتر است.

مغز فرزندتان یک سیم سخت نیست، و بسیار انعطاف پذیر است. پس فضایی که در آن بزرگ می‌شود می‌تواند روی ذهنش تاثیر بگذارد و آن را شکل دهد.

تاثیر بوسیدن کودکان بر روی رشد او

سو گرهارد در کتابش با نام ” چرا عشق اهمیت دارد ” توضیح می‌دهد که چگونه دوست داشتن یک کودک روی رشدش تاثیر می‌گذارد. او بر این عقیده است که:

دوست داشتن کودک و نشان دادن آن از طرق لمس و یا با جواب دادن به سیگنال‌های او کمک می‌کند مغز او بدون اینکه درگیر استرس شود رشد کند.

وقتی دوستش می‌دارید این انسان کوچک احساس امنیت می‌کند، چنین وضعیتی این امکان را به مغز می‌دهد که در جنبه‌های مختلفی رشد کند.

فرزندتان می‌تواند با قدرت به استرس‌ها واکنش نشان دهد.

به کودکتان کمک می‌کنید اطلاعات بیشتری را در قشر جلو مغزی ذخیره کند، و همچنین با روابط اجتماعی او را سازگار می‌کند.

بوسیدن به کودک کمک می‌کند در معرض تجربه مثبت عشق قرار بگیرد.

عشق ورزیدن و بوسیدن کمک می‌کند در مغز کودک اتصالات عصبی بیشتری توسعه پیدا کند، که در نتیجه باعث باهوش شدنش می‌شود.

۳- فرزندتان همدلی را می‌آموزد

ابراز علاقه به کودک از طریق بوسیدن، لمس کردن و یا در آغوش گرفتنش می‌تواند به کودک کمک کند شخصیتی خاص داشته باشد. این کار نه تنها باعث بهبود سلامت فیزیکی کودک می‌شود، بلکه روی سلامت روانی او نیز تاثیر می‌گذارد. بسیاری از کودکانی که خوب پرورش می‌یابند نسبت به نیاز‌های دیگران حساس هستند، با کودکان دیگر به خوبی برخورد می‌کنند، رابطه‌ای موفق می‌سازند، و در مقایسه با کودکانی که مادرانشان اهمیت زیادی به آن‌ها نداده اند موفقیت‌های تحصیلی بیشتری دریافت می‌کنند.

مزایای این اهمیت تا زمانی که کودک بالغ می‌شود نیز ادامه دارد، زمانی که دیگر نوبت آن‌ها برای بزرگ کردن فرزندشان می‌رسد، می‌توانند همدلی که آموختند و توانایی فهمیدن دیگران را به کودکان خود منتقل کنند.

حالا متوجه شدید که بوسیدن فرزند به جز ابراز محبت و علاقه مزایایی دیگر نیز داشته است که شاید از آن‌ها با خبر نبودید. پس همین حالا به سراغش بروید و ببوسیدش.

مطلاب مربوط

سازمان بهداشت کانادا اعلام کرد: شما اسب نیستید، داروی ضد انگل اسب، کووید را درمان نمی کند

بهداشت کانادا به دلیل اطلاعات غلط در مورد محصولی که برای درمان انگل در حیوانات …

ارائه گواهی واکسن در انتاریو از 22 سپتامبر،‌اجرایی می شود

هنوز واکسن نزده اید؟ به زودی از خدمات و سرویس های بسیاری از بیزینس ها …