خانه / مقالات / فاجعه در ایران

فاجعه در ایران

مدتی است که فاجعه موج پنجم کرونا در ایران شروع شده و همچنان بی رحمانه کشتار می کند. هر روز، ده ها هزار نفر به این ویروس خانمان‌سوز مبتلا می شوند و دولت ناکارآمد حکومت جمهوری اسلامی ایران، هنوز موفق نشده است حتی تا ۴ درصد از مردم را واکسینه کند. بیش از چهار میلیون نفر، در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۰۰ تا 300 هزار نفر در اثر این بیماری، جان خودشان را از دست داده اند.
طبق گفته مقامات رسمی ایران، هر روز بیش از ۵۰۰ نفر و طبق گفته کارشناسان، بیش از ۱۵۰۰ نفر در ایران، از بیماری ویروس کرونا جانشان را از دست می‌دهند.
رهبر جمهوری اسلامی ایران که مدت ها پیش، ورود واکسن های معتبر آمریکایی و اروپایی را به ایران ممنوع کرده بود، سرانجام بعد از ده ها هزار کشته، تحت فشارهای مردمی و بین المللی، دیروز چهارشنبه 11 آگوست، اجازه ورود و استفاده از واکسن های ساخت خارج را داد. فتوای عدم ورود واکسن های آمریکایی و انگلیسی، به یقین برای مصالح کشور و ملت ایران نبود، بلکه چنین حکمی، خواسته شخصی رهبر و از روی غرض ورزی سیاسی – مذهبی بود که به قیمت جان بیش از صدهزار نفر از هموطنان داخل کشور، از جمله برادر کوچکترم تمام شد. به اعتقاد بسیاری، این حکم و فتوا، جنایت علیه بشریت بود.
هم اکنون، در مشهد، هر روز حدود ۲۰۰ بیمار از بین می روند و سیستم درمانی کشور کاملاً فروریخته و فلج شده است و به هیچوجه توانایی کنترل این فاجعه انسانی را ندارد. بیمارستان های ایران، بیمار کرونایی را رد می کنند و کمبود اکسیژن، در همه جا به چشم می خورد. تقاضا برای اکسیژن، در بعضی از مناطق ۵ برابر بیشتر شده، در حالی که صادرات بشردوستانه کپسول‌های اکسیژن به خارج از کشور، همچنان ادامه دارد.
از طرف دیگر، متأسفانه برگزاری عزاداری های دسته جمعی، با بی فکری و بی مسئولیتی تمام، در شهرهای مختلف، به گسترش این بیماری مرگ آور، بیشتر دامن می زند.
در این آشفته بازار، علاوه بر کمبود دارو در سراسر کشور، قاچاق و فروش واکسن هم، نوعی درآمد برای سودجویان شیطان صفت شده است. آنچه که ما ایرانیان خارج از کشور را نگران آینده ایران می کند، همانا ناکارآمدی حکومت ایران است که تا چه زمانی، کشور و ملت را به سوی دره سقوط و ورطه نابودی، می کشاند!
و اما در کانادا، خوشبختانه ما آن دغدغه و گرفتاری و درماندگی هموطنانمان در ایران را نداریم.
از طرف دولت های استانی و فدرال، از مردم می‌خواهند که خود را در مقابل این بیماری خانمانسوز واکسینه کنند تا هرچه زودتر، کل کشور نسبت به این بیماری، مصونیت پیدا کند.
چندی پیش که با آقای دکتر آرش علایی، متخصص در امراض ویروسی در نیویورک، صحبت می کردم، ایشان خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا را حدود ۳ درصد اعلام کرد و در مقام مقایسه، خاطرنشان کرد کسانی که واکسن می زنند، از هر دو میلیون نفر، شاید فقط یک نفر جانش را از دست بدهد. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که واکسن زدن، بهترین راه پیشگیری از مبتلا شدن و احتمالاً خطر مرگ است.
بعضی ها می گویند واکسن ها هیچ گونه دفاعی از بدن شما در مقابل ویروس کووید نداشته و دفاع طبیعی بدن شما، موثرتر است. به نظر من این عده، گرفتار تئوری توطئه شده اند و دارند خیالپردازی می کنند. این عده فقط کافی است که به میزان مرگ و میرهای کشور کانادا، قبل و بعد از شیوع ویروس کرونا توجه کنند. بیاییم در همین رابطه، دو کشور ایران و اسرائیل را با هم مقایسه کنیم؛ به نظر شما، اگر کشور ایران هم، مثل کشور اسرائیل، مردم خود را واکسینه کرده بود، آیا تا به این اندازه و میزان، انسان های بی گناه جان خودشان را از دست می دادند؟ پس، بهتر نیست برای نجات خود و اطرافیانمان، واکسن بزنیم؟
پاینده و پویا باشید

مطلاب مربوط

شهرداری جزیره ونکوور، به خریداران مسکن در تامین پیش پرداخت کمک می کند

شهر لنگفورد در منطقه ویکتوریا با ارائه پنج درصد پیش پرداخت در هنگام خرید به …

خلافکاری در پوشش هالووین

در حالی که برخی ناظران تصور می کردند این بخشی از یک بازی در یک …