خانه / علم و دانش / علل قار و قور شکم و راه های رفع آن

علل قار و قور شکم و راه های رفع آن

چه غذایی خورده باشید و چه نخورده باشید مدتی یک بار شیره گوارشی در لوله گوارش به وجود می آید تا چیزی که باقیمانده را پاکسازی کند و این عمل با تولید صدا همراه است.

یکی از مشکلات گوارشی که در زندگی با آن مواجه هستیم قار و قور شکم است. این مشکل می تواند بر روی جنبه های مختلفی از زندگی تاثیر بگذارد. مثلا فکر کنید در یک جلسه کاری هستید و باید مطلبی را ارائه دهید همه حواس ها به شماست و دقیقا همین لحظه است که شکم شما شروع به سر و صدا کردن می کند. یکی از دلایل ابتلا به قار و قور شکم استرس و اضطراب می باشد. این بیماری می تواند به علت سندرم روده تحریک پذیر ایجاد شود. برای خواندن ادامه علل ابتلا به قار و قور شکم و راه های رفع آن با نیک صالحی همراه باشید.

علل ابتلا به قار و قور شکم

دستگاه گوارش زبان مخصوص به خود را دارد به طور مثال صدایی که در میانه ی روز به گوش می رسد به معنای پایان هضم صبحانه می باشد و مواد هضم شده آماده ورود به روده می باشد این صداها ناشی از گذر غذا ،‌هوا و گاز از میان لوله ی گوارش می باشد همچنین وقتی که غذا با اسید معده آمیخته شده و به جلو و عقب رانده می شود تا هضم و سپس جذب گردد در این حین گه گاه صدایی ایجاد می گردد .

چه غذا خورده باشید و چه نخورده باشید هریک تا دو ساعت شیره گوارشی در طول لوله ی گوارش به جریان در می آید تا آنچه را که باقیمانده است پاکسازی کند و این فرآیند ممکن است با تولید صدا همراه باشد .

سوء جذب و سندرم روده تحریک پذیر ( ibs) که این سندرم در اثر اضطراب و استرس ایجاد می گردد نیز می تواند باعث ایجاد صدا شود .

تسکین علائم قار و قور شکم

اگر صداها ناشی از گاز و هوا باشد مقداری نوشابه گاز دار گرم بنوشید تا گازهای انباشته شده در معده را تحریک کرده و از راه دهان خارج شود.

آگر وقت ندارید به طور کامل غذا بخورید با خوردن غذای سرپایی و مختصر حتی در حد یک تکه نان صدای معده خود را می توانید کاهش دهید .

گاهی بعضی افراد برای آرام ساختن صدای معده خود مقداری هوا قورت می دهند اما این کار وضعیت را وخیم تر می کند و به حجم هوای گرفتار در دستگاه گوارش می افزاید پس سعی کنید در حین تنفس عمیق و یا کشیدن خمیازه هوا را نبلعید.

شنیدن قار و قور شکم می‌تواند هشداری برای معده شما باشد. دستگاه گوارش شما در میان یکسری انقباض‌های شدید و اغلب پر سر و صدا، هر دو ساعت باقیمانده مواد غذایی را هضم میکند. این اتفاق که بین وعده‌های غذایی می‌افتد کاملا طبیعی است روده همه افراد چه زمانی که پر و چه زمانی که خالی باشد.

حرکاتی را دارد که گاهی با سر و صدا همراه است البته صدای قار و قور کردن شکم به این معنا نیست که زمان خوردن میان وعده رسیده است لازم نیست صدای قار و قور شکم تان را بهانه‌ای برای پرخوری تلقی کنید. پس چنین صدا‌هایی را به هیچ وجه اتفاقی تلقی نکنید و حتما در مورد آن با متخصص گوارش مشورت کنید.

معده تان ورم کرده و درد میکند؟ اگر با فشار دادن شکم تان صدا را می‌شنوید، حتما به دکتر مراجعه کنید. چراکه در موارد نادر ممکن است روده‌های تان دچار انقباضات شدید یا خفیف شده باشد یا ممکن است دچار انسداد دردسرساز روده شده باشید که نیاز به درمان سریع دارد گرچه اسنداد روده بیماری نادری است، اما نمی‌توانید احتمال دچار شدن به آن را از ذهن تان بیرون کنید.

گذشته از این موارد، ممکن است صدا‌ها به علت استرس و اضطراب و تحریک روده با مواد غذایی خاص یا حتی رشد بیش از حد میکروب‌ها ایجاد شده باشد، اما اگر درد و ورم ندارید با استرس غذا نخورید و هنگام غذا خوردن صحبت نکنید تا هوا به معدتان نفوذ نکند.

دلیل اصلی قار و قور شکم چیست؟

روده‌ی همه افراد در حالت عادی، حرکاتی به نام پریستالتیسم دارد که این حرکات گاهی هنگام خالی بودن روده‌ها رخ می‌دهد و گاهی پس از صرف غذا و زمان سیری. پس قاروقور شکم ربطی به سیری یا گرسنگی ندارد؟

خیر. همان طور که گفتم پریستالتیسم ممکن است برای هر کسی و در هر شرایطی پیش بیاید. حالا اگر حرکات روده فردی، خیلی شدید باشد، خود او یا اطرافیانش می‌توانند صدای شکمش را به صورت قاروقور بشنوند.

مطلاب مربوط

سازمان بهداشت کانادا اعلام کرد: شما اسب نیستید، داروی ضد انگل اسب، کووید را درمان نمی کند

بهداشت کانادا به دلیل اطلاعات غلط در مورد محصولی که برای درمان انگل در حیوانات …

ارائه گواهی واکسن در انتاریو از 22 سپتامبر،‌اجرایی می شود

هنوز واکسن نزده اید؟ به زودی از خدمات و سرویس های بسیاری از بیزینس ها …