خانه / گوناگون / شیوع کرونا در ایران؛ ماهان همچنان به چین پرواز می‌کند

شیوع کرونا در ایران؛ ماهان همچنان به چین پرواز می‌کند

بررسی‌های بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که هواپیمایی ماهان، پرواز به چین را قطع نکرده و همچنان به دو مقصد پکن و شانگهای پرواز می‌کند و همچنین پرواز به دو مقصد شنژن و گوانگ‌ژو را که از ۱۲ بهمن متوقف کرده بود، از سر گرفته است.

دولت ایران از روز شنبه ۱۲بهمن (اول فوریه) دستور توقف پروازهای این شرکت به چین را صادر کرد اما از آن روز تا لحظه تنظیم این خبر، هواپیمایی ماهان از فرودگاه امام خمینی تهران ۱۶ پرواز رفت و برگشت به چین انجام داده‌ است. به عبارت دیگر هواپیماهای ماهان در این دوره ۳۲ بار میان ایران و چهار مقصد در چین پرواز کرده‌اند (رفت یا برگشت).

فهرست زیر این پروازها را به ترتیب تاریخ نشان می‌دهد. برای کوتاه شدن جدول تنها پروازهای رفت آورده شده است. همه این پروازها به تهران بازگشته و به مقصد‌های دیگر پرواز کرده‌اند

هواپیمایی ماهان به طور معمول در هفته ۱۲ پرواز به چهار مقصد در چین دارد. با بالاگرفتن شیوع کرونا در چین و چند کشور دیگر بر اساس بیانیه شرکت ماهان، دولت ایران دستور توقف پروازهای این شرکت را از روز شنبه ۱۲ بهمن ( اول فوریه ۲۰۲۰) صادر کرده است. خبر توقف پروازهای مستقیم چین را البته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری یک روز قبل از این تاریخ (۱۱ بهمن) اعلام کرده بود.

سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ (۴ فوریه) هواپیمایی ماهان، به دستور دولت یک هواپیما را برای بازگرداندن ۷۰ دانشجوی ایرانی ساکن ووهان چین – مرکز شیوع کرونا – به این کشور اعزام کرد. پرواز این هواپیما، که از نوع ایرباس ای ۳۱۰ بود، حدود ساعت هشت صبح تهران پرواز کرده، همان روز به تهران بازگشته و یک رو بعد (پنجم فوریه) از تهران به بغداد پرواز کرده است.

در همین حال براساس بیانیه هواپیمایی ماهان، چهار پرواز دیگر به غیر از پرواز فوق بین ۱۲ بهمن تا ۱۶ بهمن (اول تا پنجم فوریه ۲۰۲۰ ( به پکن، شانگهای، گوانگجو و شنژن انجام شده که هدف آنها “انتقال مسافران چینی حاضر در ایران و سایر کشورها و ایرانی‌های حاضر در چین با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های مربوط “اعلام شد.

این شرکت هواپیمایی هنوز درباره ادامه پروازها و گسترش آنها به مقصدهای دیگر بجز شانگهای با وجود ممنوعیت اعلام شده از طرف دولت توضیحی نداده است.

error: