خانه / گوناگون / شمار قربانیان کرونا در ایران به ۸ نفر رسید

شمار قربانیان کرونا در ایران به ۸ نفر رسید

کیانوش جهان‌پور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، روز یک‌شنبه چهارم اسفند گفت ۳ نفر دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌‌اند.

بدین ترتیب، تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایران به ۸ نفر رسید. پیش از این مرگ پنج نفر در شهرهای قم و اراک تایید شده بود.

این مقام وزارت بهداشت ایران همچنین گفت ابتلای ۱۵ نفر دیگر به ویروس کرونا تایید شده است. با احتساب نفرات قبلی، تاکنون ابتلای ۴۳ نفر به این ویروس در ایران تایید شده است.

به گفته‌ آقای جهان‌پور، موارد جدید ابتلا شامل ۷ نفر در قم، ۴ نفر در تهران، ۲ نفر در گیلان، یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در تنکابن می‌شود.

مرگ دو نفر در تنکابن و اراک

از بین سه نفر جدیدی که مرگ آنها بر اثر ابتلا به کرونا تایید شده یک نفر در تنکابن و یک تن در اراک بوده‌اند و محل نفر سوم نیز اعلام نشده است.

عباس موسوی، رئيس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، روز یک‌شنبه گفت یک مسافر اهل تهران در یکی از بیمارستان‌های شهرستان تنکابن جان باخته است.

خبر درگذشت یک نفر در اراک بر اثر ویروس کرونا را نیز علی آقازاده، استاندار مرکزی، تایید کرده و گفته است این فرد «مشکل زمینه‌ای قلبی» داشت.

تدابیر تازه در قم

تاکنون بیشترین شیوع کرونا در شهر قم بوده است. سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز یک‌شنبه با اشاره به وضعیت قم گفت توزیع ماسک رایگان در این شهر شروع می‌شود.

او همچنین خبر داده که علاوه بر ماسک، مایع ضدعفونی و بروشورهای آموزشی در قالب یک بسته آماده شده و به «همه خانواده‌های» ساکن این شهر داده می‌شود.

او درباره منشأ این بیماری در قم گفت که منبع این بیماری «ناقلین چینی» بوده است و یکی از افرادی که در قم فوت کرد به چین سفر کرده بود.

سعید نمکی درباره علت بالا بودن آمار فوت ناشی از ابتلا به کرونا در ایران نسبت به سایر کشورها گفته است «این موضوع به شفافیت سیستم اطلاع‌رسانی ما باز می‌گردد» و نباید برداشت شود که یک «کشور عقب‌افتاده» هستیم.

۷ عضو شورای شهر تهران در قرنطینه

ابراهیم امینی، نایب رئيس شورای شهر تهران، خبر داده که هفت نفر از اعضای این شورا در قرنطینه هستند.

به گفته آقای امینی، این افراد با شهردار منطقه ۱۳ که ابتلای او به ویروس کرونا تایید شده، «ارتباط کاری» داشته‌ و برای «رعایت حال سایرین» در قرنطینه هستند.

او همچنین گفته کرونا «در برخی شهرها اپیدمی به نظر می‌رسد» و وزارت بهداشت باید موضوع را جدی‌تر مطرح کند.​

اختیار تعطیلی شهرها به وزارت بهداشت واگذار شد

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، روز یک‌شنبه با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران درباره کرونا گفته است در این جلسه به وزارت بهداشت «اختیار ویژه» داده شده تا در صورت لزوم اقدام به «تعطیلی شهرها» بکند.

او همچنین گفته هیچ کمبودی برای کیت تشخیص نداریم و علاوه بر سه آزمایشگاه در تهران، «در سایر کلانشهرها آزمایشگاه‌هایی مجهز برای تست تشخیص کرونا ویروس جدید داریم و دیگر لازم نیست تمامی تست‌ها از سراسر کشور به پایتخت ارسال شود.

آقای حریرچی همچنین از تجهیز دو هزار تخت بیمارستانی در دانشگاه‌ها و ۸۰۰ تخت بیمارستانی در بیمارستان‌های نیروهای مسلح برای «شرایط اضطراری» خبر داده است.

خبرگزاری تسنیم نیز گزارش داده است بازدید از مناطق جنگ ایران و عراق، موسوم به «اردوهای راهیان نور»، به خاطر شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی لغو شده است.

مرز ترکمنستان به علت کرونا بسته شد

احمد زمانیان یزدی، رئیس هیأت مدیره انجمن حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی به خبرگزاری ایسنا گفته است مرکز ترکمنستان به علت بیماری کرونا بسته شده و این کشور «اجازه نمی‌دهد که کلیه کامیون‌ها با هر ملیتی از ایران به داخل این کشور وارد شوند و تنها کامیون‎های ملیت خود را پذیرش می‌کند».

به گفته این فعال بازرگانی، این اقدام بدون اطلاع قبلی انجام شده و «ماشین‌های زیادی از ترکیه، ایران و قزاقستان با بار در مرز متوقف هستند».

به گفته آقای زمانیان، «ترکمنستان اعلام نکرده که مرز برای چند روز بسته خواهد بود».

error: