خانه / گوناگون / سه دلیل طلاق که زوجها زیاد توجه نمی کنند

سه دلیل طلاق که زوجها زیاد توجه نمی کنند

 

متخصصین امور خانواده، مدتی است که سراغ دلایل آشنا در ایجاد طلاق نمی روند چون اکثر طلاق های کنونی فقط از سرناچاری و به خاطر اعتیاد همسر، خیانت، خشونت فیزیکی یا مشکلات اقتصادی صورت نمی گیرد. آنها متوجه دلایل بسیار ساده و پیشبینی نشده ایی گشته اند که این روزها خانواده ها را از هم می پاشد:

1- آدم های درون یک رابطه زناشویی به هم نگاه نمی کنند

به هم نگاه کردن، نه فقط منتقل کننده احساسات متقابل است بلکه حتی باعث ترشح هورمون phenylethylamine می شود که مشخص شده است در اوقات عشق رمانتیک، در بدن انسانها تولید می شود.

زل زدن به تلویزیون یا تلفن دستی یا مشغول کارهای معمول بودن، فرصت لحظات ساده و صمیمی را می گیرد. نشستن روبروی هم در حین نوشیدن چای یا قهوه و گفتگوی همراه با آن، اتفاقی است که زوج ها هر روز بهتر است تجربه کنند.

2- بحث نکردن به ضرر رابطه زناشویی است

خیلی ها این روزها و بخصوص در اوائل ازدواج به خود می قبولانند که در باره اختلاف سلیقه یا نظرهایی که دارند یا نحوه انجام امور زندگی با هم  بحث نکنند.  فقدان این تجربیات ساده زندگی دو نفره باعث می شود که از قدرت مدارا و تکنیک های گفتگو و شناخت واکنش هایی که ممکن است از هر طرف سر بزند برخوردار نگردند.

زندگی دو نفره در این دنیای سریع و شلوغ، بیشتر از دوران قدیم، نیاز به  پذیرش تفاوت ها را می طلبد. این روزها، هر دو عضو خانواده برای اقتصاد خانواده موثر هستند و یا سطح تشخیص و شعورشان، تقریبا برابر است و هر کدام نظرهای مشخص برای رفتارو تربیت و اداره امور دارند.

اگر فرصت بحث و مهارت برای یافتن راه حل های حد وسط، بین یک زوج ایجاد نشود تنها چیزی که برای آنها می ماند سم حسرت است و احساس نادیده گرفته شدن …

با هم حرف بزنید. نظرهای تان را بدون پیشداوری و بدون نیت اینکه دنبال مقصر بگردید به هم بگویید. یک زوج که خصوصی ترین لحظات شان را در اتاق خواب با هم می گذرانند باید قادر باشند افکارشان را هم با هم در میان بگذارند.

3- زوج ها، کارمندان یک خانواده نیستند

حتما زندگی و امور مربوط به مشکلات مالی و فامیلی، غذا و نظافت و ماجراهای فرزندان، نفسگیر است و همه انرژی زوج ها را می طلبد. ولی  حتی کارمندان تمام وقت و روسای شرکت ها هم همه وقت شان صرف اداره « شرکت» نمی شود.

برای همدیگر وقت و فرصت ثابت روزانه بگذارید. همدیگر را نوازش کنید. از همدیگر تعریف کنید. خاطرات جذاب بین خودتان را مرور کنید. برای همدیگر، خودتان را جذاب کنید.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …