خانه / گوناگون / سقوط هواپیمای مسافربری؛‌ شرکت آسمان: همه سرنشینان کشته شدند

سقوط هواپیمای مسافربری؛‌ شرکت آسمان: همه سرنشینان کشته شدند

یک هواپیمای مسافربری با ۶۶ سرنشین که روز یکشنبه ۲۹ بهمن، از تهران عازم یاسوج بود، درنزدیکی شهر سمیرم در استان اصفهان سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، گفت که این هواپیما از رادار محو شده و در کوهی در نزدیکی شهر سمیرم اصفهان سقوط کرده است.

به گفته آقای خالدی، به دلیل کوهستانی بودن منطقه، امکان اعزام آمبولانس وجود ندارد و یک هلی کوپتر اورژانس به منطقه اعزام شده است.

به گفته روابط عمومی شرکت آسمان، ۶۶ سرنشین داشته و تمامی این سرنشینان کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش از این تعداد، ۶۰ تن مسافر، چهار نفر خدمه و دو نفر نیز از ماموران امنیت پرواز بودند.

محمد تقی طباطبایی، مدیرکل روابط عمومی این شرکت، گفت: این هواپیما ساعت 8 صبح روز یکشنبه به سمت یاسوج پرواز کرد و ۵۰ دقیقه پس از پرواز از رادار خارج شد.

در این میان، خبرگزاری فارس خبر داد که تیم‌های زمینی اورژانس به محل این حادثه رسیده‌اند.

با این همه،‌ داریوش کریمی، معاون امداد و نجات هلال احمر اصفهان، گفت که هلی‌کوپترهای هلال احمر استان فارس و هوانیروز به دلیل وضعیت نامساعد هوا موفق به حضور در منطقه سقوط هواپیما نشدند و بازگشتند.

براساس اعلام سازمان هواشناسی، آسمان سمیرم بارانی و دمای هوا در این منطقه هفت درجه بالای صفر است.

براساس گزارش ها، هواپیمایی آسمان در مسیرهای پروازی کوتاه داخلی از ۶ هواپیمای ملخی دو موتوره «اِی تی آر ۷۲» (ATR-72)، که ساخت ایتالیا و فرانسه است استفاده می‌کند.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایرنا، این شش هواپیما از ۲۵ سال پیش پروازهای خود را در شرکت آسمان آغاز کردند.

به گزارش برخی از خبرگزاری ها، موتور سمت راست این هواپیما در سال ۹۲ نیز از کار افتاده بود اما حجت‌الله فولاد، خلبانی که امروز هواپیمای سقوط کرده را هدایت می‌کرد، توانسته بود آن را بر زمین بنشاند.

براساس این گزارش‌ها، این هواپیما کمتر از یک ماه پیش نیز «به دلیل نقص فنی مجبور شده بود سفر خود به یاسوج را نیمه کاره تمام کند».

با این حال مدیر روابط عمومی شرکت آسمان، نقض فنی این هواپیما را تکذیب کرد و گفت که «علت سانحه شرایط جوی و مکان نامناسب فرودگاه یاسوج بوده است».

آقای طباطبایی اضافه کرد:« متاسفانه فرودگاه یاسوج در رشته کوه‌های دنا احاطه شده است و همین موضوع باعث شده است فرود هواپیماها بسیار سخت باشد و به طور قطع در شرایط جوی نامناسب، امکان سانحه‌های هوایی در این منطقه وجود دارد».

در این میان، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، را مامور کرده است که با حضور و تشکیل ستاد بررسی سانحه در سازمان هواپیمایی کشور، علت سقوط این هواپیما را گزارش دهد.

به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، تعداد کشته شدگان سقوط هواپیما در ایران از سال ۵۸ تا ۹۳، یک هزار و ۹۸۵ تن بوده است.

به گفته کارشناسان، یکی از دلایل اصلی بالا بودن میزان سوانح هوایی در ایران، فرسوده بودن ناوگان هواپیمایی است که پس از انقلاب سال ۵۷ به ندرت هواپیمای جدید وارد این ناوگان شده است.

دولت ایران پس از توافق اتمی وین، توافق نامه هایی را با تعدادی از کشورها و شرکت‌هایی هواپیمایی از جمله ایرباس و بوئینگ برای خرید هواپیما امضا کرده و مقامات دولت اعلام کرده اند که خرید ۵۰۰ هواپیما را در دستور کار دارند

مطلاب مربوط

کانادا برای برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه تمدید ویزا تا 12 ماه را صادر کرد

کانادا به برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه می دهد ویزای خود را تمدید …

تمامی پرسنل و کارکنان واکسن نزده در مدارس انتاریو باید هفته ای دو بار تست کووید بدهند

وزارت آموزش و پرورش انتاریو اعلام کرد، تمامی کارکنان، معلمان و کلیه پرسنل مدارس که …