خانه / گوناگون / دونالد ترامپ: احتمالا تا آخر هفته حقیقت درباره خاشقجی مشخص می‌شود

دونالد ترامپ: احتمالا تا آخر هفته حقیقت درباره خاشقجی مشخص می‌شود

رئیس‌جمهوری آمریکا از ترکیه خواست تا فایل صوتی و تصویری که گفته می‌شود از لحظه کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، را منتشر کند و افزود احتمالا تا آخر هفته مشخص می‌شود که چه اتفاقی برای وی افتاده است.

گزارش‌های غیررسمی و به نقل از منابع ترک حاکی است که احتمالا آقای خاشقجی کشته شده و جسدش توسط یک تیم ۱۵ نفره سعودی قطعه‌قطعه شده است. رسانه‌های دولتی ترکیه می‌گویند که تصویر و صدای مربوط به لحظه کشته شدن وی در اختیار مقام‌های آنکارا است.

دونالد ترامپ گفت از ترکیه خواسته‌ایم فایل صوتی و ویدئویی مربوط به خاشقجی را در اختیار ما بگذارد.

وی این اظهارات را روز چهارشنبه ۲۵ مهر و در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید بیان کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، به عربستان و ترکیه برای بررسی این موضوع گفت که وی احتمالا امشب یا فردا صبح به آمریکا برخواهد گشت و «گزارش کامل» را از او خواهم گرفت.

وی تاکید کرد که واشینگتن قصد ندارد تا قضیه ناپدید شدن خاشقجی را «لاپوشانی کند» و ابراز امیدواری کرد که خانواده سلطنتی عربستان در این پرونده دست نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ترامپ گفت که «ما تا آخر این قضیه پیش خواهیم رفت» و افزود:‌ «امیدوارم که پادشاه و ولیعهد (سعودی) از این قضیه مطلع نبوده باشند. از نظر من این یک مسئله مهم است».بیشتر بخوانید:

جمال خاشقجی که بود؟

ساعاتی پیش از اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا، بازرسان پلیس ترکیه وارد محل اقامت کنسول عربستان در استانبول شدند و به بازرسی از این محل پرداختند تا تحقیقات خود را در زمینه ناپدید شدن جمال خاشقجی و احتمال کشته شدن وی را تکمیل کنند.

این روزنامه‌نگار از روز دوم اکتبر و پس از ورود به کنسولگری عربستان ناپدید شده است.

آقای ترامپ در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اینکه آیا ایالات متحده از عربستان سعودی فاصله خواهد گرفت، اظهار داشت: «قصد ندارم تا چنین کاری کنم. ما به عربستان در رابطه با مبارزه با تروریسم، و هر چیزی که در ارتباط با ایران و سایر نقاط مطرح است نیاز داریم».

ترامپ در عین حال عربستان را متحدی مهم برای آمریکا دانست و گفت عربستان مشتری بزرگ ماست و در سفر من به آنجا ۴۵۰ میلیارد دلار از ما خرید کرد که ۱۱۰ میلیارد دلار آن مربوط به خرید تسلیحات است.

error: