خانه / گوناگون / دوربینی که احساس واقعی فرد را فاش می‌کند

دوربینی که احساس واقعی فرد را فاش می‌کند

فناوری تشخیص چهره روز به روز پیشرفته‎تر می‌شود؛ تاجایی که این روزها برخی شرکت‌ها ادعا می‎کنند این فناوری قادر است احساسات فرد را بخواند و رفتارهای مشکوک را تشخیص دهد. اما این ویژگی چطور حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

فناوری تشخیص چهره سال‎هاست که پا به عرصه وجود گذاشته. کارشناسان می‎گویند این تکنولوژی در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت‌‌هایی که در حوزه دید کامپیوتری و هوش مصنوعی صورت گرفته، با سرعت بیشتری به روز شده است.

امروزه از این فناوری برای تشخیص هویت افراد در مرزها، باز کردن قفل تلفن‎های همراه، شناسایی مجرمان و همین‌طور تأیید نقل و انتقالات بانکی استفاده می‎شود.

در این میان برخی شرکت‎های فناوری ادعا می‎کنند این تکنولوژی توانایی ارزیابی وضعیت احساسی ما را نیز دارد.

از دهه ۱۹۷۰ به این طرف، روانشناسان می‎گویند قادرند از طریق مطالعه ” جزئیات حرکات چهره” در عکس یا فیلم، احساسات پنهان افراد را تشخیص دهند.

قفل صفحه آیفون ایکس می‎تواند با استفاده از تشخیص چهره باز ‎شود

شرکت‎های فناوری می‎گویند الگوریتم‎ها و دوربین‎های اچ دی دقت و سرعت زیادی به این فرایند بخشیده‎اند.

اولیور فیلیپوو، کارشناس نظارت تصویری در شرکت ” آی اچ اس مارکیت” می‎گوید: “این تکنولوژی همین الان هم در امور تجاری مورد استفاده قرار می‎گیرد. مثلا سوپرمارکت‎ها از آن نه برای تشخیص هویت که برای تجزیه تحلیل سن، جنس و حال و هوای مشتریان خود بهره می‎گیرند. این فناوری می‎تواند به بازاریابی هدفمند و تبلیغات نامحسوس کمک زیادی بکند.”

آژانس تحقیقات بازاریابی “کانتار میلوارد براون” از یک تکنولوژی که توسط شرکت آمریکایی “افکتیوا” راه‎اندازی شده برای ارزیابی واکنش افراد به تبلیغات تلویزیونی استفاده می‎کند.

افکتیوا با اجازه خود فرد از او فیلم می‎گیرد و برای ارزیابی حس و حالش، حالت چهره او در هر فریم از تصویر را “کدگذاری” می‎کند. گراهام پیج، مدیر بخش نوآوری در شرکت کانتار میلوارد براون می‎گوید: “ما با افراد مصاحبه می‎کنیم اما بیشتر از آن، از نگاه کردن به حالت چهره آن‎ها به جزئیات بیشتری پی می‎بریم. کاملا می‎شود فهمید کدام بخش از آگهی دارد کارش را درست انجام می‎دهد و آن تأثیر احساسی که باید را روی بیننده گذاشته.”

فناوری وی‎سی برای ارزیابی احساسات افراد در هنگام مصاحبه استفاده می‌شود

چندین شرکت استارت‎آپ، اخیرا فناوری ” تشخیص احساسات” را به بازار عرضه کرده‎اند که سر و صدای زیادی هم به پا کرده. به عنوان مثال شرکت بریتانیایی “وی‎سی” (ما می‌بینیم) ادعا می‎کند فناوری هوش مصنوعی‎اش توانایی شناسایی رفتارهای مشکوک را دارد و این کار را از طریق خواندن حالات چهره که با چشم در حالت عادی قابل رویت نیستند انجام می‎دهد.

احساساتی مثل شک و خشم ممکن است توسط فرد پنهان شود و مغایر با حرف‎هایی باشند که او به زبان می‎آورد.

شرکت وی‎سی ادعا می‎کند یک نهاد شناخته شده از این فناوری برای تجزیه و تحلیل واکنش افراد در هنگام بازجویی استفاده کرده است.

دیوید فالتن، مدیر عامل این شرکت به بی‌بی‌سی گفت:” فناوری ما با بهره‎گیری از تصاویر ویدئویی با کیفیت پائین قادر است از طریق خواندن حالات چهره، طرز قرارگیری بدن و حرکات دست و صورت، وضعیت ذهنی فرد و قصد و نیت او را تشخیص دهد. در آینده، دوربین‎های تصویربرداری ایستگاه‎های مترو هم می‎توانند با استفاده از این تکنولوژی رفتارهای مشکوک را شناسایی و مقامات را از خطر احتمالی حمله تروریستی آگاه کنند. این فناوری همچنین می‎تواند در رویدادهای مختلف از جمله مسابقات ورزشی و راهپیمایی‎های سیاسی در میان جمعیت مردم مورد استفاده قرار بگیرد.”

آیا فناوری نظارت بر احساسات توانایی تشخیص افرادی که ممکن است در رویدادهای بزرگ دردسر ایجاد کنند را دارد؟

با همه این تفاسیر اولیور فیلیپو شک دارد این تکنولوژی کاملا دقیق عمل کند: ” وقتی صحبت از تشخیص چهره به میان می‎آید، هنوز هم جا برای اشتباه وجود دارد؛ حتی بهترین شرکت‎ها هم دقت تشخیص‎شان را بین ۹۰ تا ۹۲ درصد برآورد می‎کنند. وقتی هم که نوبت به ارزیابی احساسات می‎رسد، این درصد خطا به شکل قابل توجهی بالاتر می‎رود.”

ظهور این فناوری باعث نگرانی فعالان مدافع حریم خصوصی شده است؛ کسانی که معتقدند تشخیص چهره می‎تواند به قضاوت‎های اشتباه و متعصبانه منجر شود. فردریکه کالتوینر از اعضاء بنیاد خیریه “پرایوسی اینترنشنال” در این باره می‎گوید: “می‎توانم تصور کنم این تکنولوژی چه کاربردهای مفیدی دارد اما نظارت بر احساسات، تشخیص چهره و پیش‎داوری از روی آن، حریم خصوصی افراد را به شکل بی‎سابقه‎ای تحت تأثیر قرار داده است.”

حتی فناوری ساده و قابل فهم تشخیص چهره هم به خودی خود به اندازه کافی جنجال برانگیز است.

در ولز جنوبی پلیس با دوربین‎های نظارتی چهره افراد را اسکن می‎کند

در جشنواره سالانه موسیقی رادیو بی‌بی‌سی که ماه مه در ولز برگزار شد، بسیاری از حضار از وجود دوربین‎های نظارتی که چهره‌شان را اسکن می‎کرد بی‎خبر بودند.

پلیس ولز در این عملیات نظارتی عظیم از سیستم تشخیص هویت اتوماتیک استفاده کرد که با بهره‌گیری از دوربین‎های مداربسته و نرم‌افزار محصول شرکت “ان ای سی” هویت افراد مظنون را شناسایی می‎کرد. اسکات لویدز، مدیر این پروژه گفت ۱۰ دقیقه بعد از به کار انداختن این فناوری یک مرد شناسایی و دستگیر شد.

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …