خانه / گوناگون / خانواده میترا استاد، ‘محمد علی نجفی را بخشیدند’

خانواده میترا استاد، ‘محمد علی نجفی را بخشیدند’

صبح روز چهارشنبه، ٢٣ مرداد (١٤ اوت) برادر میترا استاد در حساب شخصی خود در اینستاگرام نوشت که خانواده استاد تصمیم گرفته است که محمدعلی نجفی را که در ارتباط با قتل خانم استاد مجرم شناخته شده بود ببخشد و از قصاص صرفنظر کند.

مسعود استاد در اینستاگرام خود، پس از شرح حال مختصر خود نوشت: “به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و محمود حاجلویی، پدرم، مادرم و مهیارمان، آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم که امیدوارم آقای محمدعلی نجفی در این چند صباح باقی مانده به دور از سیاست، به تزکیه نفس بپردازد. اجر همه خیرخواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.”

ساعاتی بعد، وکلای خانواده خبر گذشت خانواده استاد از حق قصاص را تایید کردند.

با وجود گذشت خانواده مقتول، به گفته کارشناسان قضایی جمهوری اسلامی، وی آزاد نخواهد شد زیرا طبق قانون مجازات اسلامی، حتی در صورت رضایت شاکی یا شاکیان پرونده قتل عمد و گذشت از قصاص، فرد قاتل به مجازات حبس محکوم خواهد شد.

در ماده هفدهم قانون مجازات اسلامی آمده است که: “هرکس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم جری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا ده سال محکوم می‌کند.”

رای دادگاه در این زمینه قابل تجدیدنظرخواهی است.

اوایل خردادماه جاری گزارش شد که محمد علی نجفی، از وزیران پیشین دولت‌های جمهوری اسلامی و شهردار سابق تهران، با اسلحه کمری همسرش، میترا استاد را به قتل رسانده و سپس خود را به مقامات پلیس تسلیم کرده است.

ماه گذشته اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آقای نجفی به اتهام قتل عمد و نگهداری اسلحه غیرمجاز برگزار شد و اوایل ماه جاری، دادگاه او را در ارتباط با این اتهام مجرم شناخت و به قصاص نفس محکوم کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد نحوه رسیدگی به پرونده و صدور رای دادگاه گفته بود که دادگاه اتهام قتل عمد را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیاء دم، حکم به قصاص صادر داده اما در مورد ایراد صدمه غیر موثر در قتل، متهم را تبرئه کرده است. به گفته او، به موجب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات متعدد باشد یک حکم صادر می شود که همان حکم اشد مجازات یعنی قصاص نفس بوه است.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، محمدعلی نجفی در مورد اتهام نگهداری سلاح غیر مجاز به دو سال حبس محکوم شده است.

وکیل اولیای دم (خانواده مقتول) گفته است که در مورد جزئیات رضایت شاکیان بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

مطلاب مربوط

کانادا برای برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه تمدید ویزا تا 12 ماه را صادر کرد

کانادا به برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه می دهد ویزای خود را تمدید …

تمامی پرسنل و کارکنان واکسن نزده در مدارس انتاریو باید هفته ای دو بار تست کووید بدهند

وزارت آموزش و پرورش انتاریو اعلام کرد، تمامی کارکنان، معلمان و کلیه پرسنل مدارس که …