خانه / گوناگون / حمله موشكي آمريكا و بريتانيا و فرانسه عليه حكومت سوريه

حمله موشكي آمريكا و بريتانيا و فرانسه عليه حكومت سوريه

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در یک سخنرانی زنده اعلام کرد که در هماهنگی با فرانسه و بریتانیا دستور حمله به مراکز تحقیقات و كارخانه شیمیایی ارتش سوريه را صادر كرده است. وی همچنین به روسیه و ایران هشدار داده است که به حمایت از حکومت بشار اسد پایان دهند.

دونالد ترامپ در آغاز صحبت های خود از کاخ سفید گفت: لحظاتی پیش، به نیروی هوایی ایالات متحده دستور دادم تا در عملیات نظامی دقیق تاسیسات مربوط به توانمندی‌های شیمیایی بشار اسد، دیکتاتور سوریه را هدف قرار دهد.

رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد: هدف از اقدامات ما امشب این است که مانعی جدی برای تولید، گسترش و استفاده مجدد از سلاح های شیمیایی ایجاد کنیم.

دونالد ترامپ تاکید کرده است: از ایران و روسیه می‌پرسم: چه نوع کشوری مایل است که با عامل قتل عام مردان، زنان و کودکان بی‌گناه همکاری کند؟

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، می گوید، در عملیات مشترک با بریتانیا و فرانسه تاسیسات مرکز تحقیقات علمی در دمشق و دو تاسیسات نظامی و محل نگهداری تسلیحات شیمیایی حکومت سوریه در حمص مورد حمله قرار گرفته اند.

ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است، ایالات متحده حملات بیشتری را به سوریه برنامه ریزی نکرده است.

این در حالی است که روسیه و ایران حملات به سوریه را محکوم کرده اند.
وزارت امور خارجه اسپانیا در بیانیه‌ای حمله به سوریه را «مشروع و متناسب» نامیده و تاکید کرد که حمله با سلاح شیمیایی «جنایت علیه بشریت» است و کسانی که حمله شیمیایی هفته گذشته و پیش از آن را انجام دادند، «باید به پای میز محاکمه آورده شوند».

در این بیانیه، اسپانیا از «فلج بودن» شورای امنیت سازمان ملل در رسیدگی به این موضوع ابراز تاسف کرده است.
ایران، یکی از هم‌پیمانان اصلی سوریه، روز شنبه ابراز آمادگی کرد که نظر به حملات بامداد شنبه غرب به سوریه، «کمک‌های درمانی و پزشکی» در اختیار دولت دمشق بگذارد.

به گزارش رسانه‌های ایران، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان ایران، با ارسال دو پیام جداگانه برای همتای سوری خود و نیز برای مسئول دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، نوشت که وزارت بهداشت ایران آماده ارسال کمک‌های پزشکی در صورت نیاز است.
وزارت امور خارجه چین حمله به سوریه را «نقض قوانین بین‌الملل» نامید.

به گزارش شین‌هوآ، خبرگزاری رسمی چین، وزارت امور خارجه این کشور خواهان «تحقیق بی‌طرفانه» در خصوص حمله یک‌شنبه گذشته در شهر دوما شد.

این بیانیه «سازش سیاسی» را تنها راه برای حل بحران سوریه می‌داند.

خانم هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه در پکن، گفت که کشورش به طور مستمر با کاربرد زور در صحنه‌های بین‌المللی مخالف است. ‎

بشار اسد در نخستین واکنش رسمی خود حمله بامداد شنبه سه قدرت غربی به هدف‌هایی در کشورش را بی‌اثر خوانده و گفت که این حمله «سوریه را در مبارزه با ترور و تروریست‌ها راسخ‌تر می‌کند».

آقای اسد افزود که کشورش «ترور را سانتی‌متر به سانتی‌متر سرکوب می‌کند».

مطلاب مربوط

کانادا برای برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه تمدید ویزا تا 12 ماه را صادر کرد

کانادا به برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه می دهد ویزای خود را تمدید …

تمامی پرسنل و کارکنان واکسن نزده در مدارس انتاریو باید هفته ای دو بار تست کووید بدهند

وزارت آموزش و پرورش انتاریو اعلام کرد، تمامی کارکنان، معلمان و کلیه پرسنل مدارس که …