خانه / گوناگون / جاستین ترودو توقف صادرات ماسک ان۹۵ از آمریکا را “اقدامی اشتباه” خواند

جاستین ترودو توقف صادرات ماسک ان۹۵ از آمریکا را “اقدامی اشتباه” خواند

۳ام، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماسک‌های تنفسی در آمریکا می‌گوید کاخ سفید با استفاده از قانون کنترل تولید در زمان جنگ به این کارخانه دستور داده که سفارشات تولید ماسک های ان ۹۵ از سوی کانادا و آمریکای لاتین را متوقف کند و الویت را به سفارشات داخلی که از سوی مرکز فدرال مدیریت بحران (فیما) دریافت می‌کند بدهد.

این شرکت گفته ضمن متابعت از فرمان کاخ‌سفید نگران است که متوقف کردن سفارشات دیگر کشورها چون کانادا٬ علاوه بر تبعات منفی بر امور انسان‌دوستانه، به اقدامات متقابل از سوی دیگر کشورها بینجامد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته قصدش از به کارگیری قانون کنترل تولید به هنگام جنگ این بوده که به شرکت ۳ام “تلنگری محکم” بزند هر چند در این مورد توضیح بیشتری نداده است.

قانون کنترل تولید به هنگام جنگ که در دهه ‍۱۹۵۰ میلادی و همزمان با جنگ آمریکا و کره مصوب شد به رییس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد که کارخانجات را به تولید اقلام ضروری چون ماسک، دستگاه‌های کمک تنفسی و غیره برای مصارف ضروری به هنگام بحران وادار کند.

دونالد ترامپ که اکنون به طور روزانه در کنفرانسی خبری از آخرین تلاش‌های کابینه خود درباره مقابله با شیوع کرونا شرکت می‌کند، عصر جمعه، چهارم آوریل، ضمن تایید چنین تصمیمی گفت: “دستور توقف صادرات ماسک‌های ان۹۵ را داده ایم چون در داخل کشور به شدت به آنها نیاز داریم.”

با وجود این، شرکت ۳ام در بیانیه خود گفته چنین تصمیمی “به احتمال زیاد منجر به اقدام متقابل” دیگر کشورها خواهد شد که می‌تواند در نهایت به کاهش دسترسی به اقلام تنفسی در داخل آمریکا هم بینجامد. 

شرکت ۳ام گفته ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون ماسک ان۹۵ تولید می‌کند که تنها حدود یک سوم آن در داخل خاک آمریکا تولید می‌شود و مابقی در خارج از ایالات متحده تولید می‌شود.

روز پنجشنبه، چهارم آوریل، آقای ترامپ بدون این که درباره جزییات توضیحی دهد در توییتی نوشت: “ما امروز پس از آن که متوجه شدیم ۳ام با ماسک‌های تولیدی‌اش چه می‌کند تلنگر سختی به این شرکت زدیم… بسیاری درکابینه از تحوه رفتار (۳ام) شگفت‌زده شدند – آنها بهای سنگینی بابت این کار خواهند پرداخت.”

در همین حال، پیتر ناوارو، مشاور کاخ‌سفید روز گذشته گفته بود: “ما برای این که مطمئن شویم همه تولیدات ۳ام در گوشه کنار جهان به آمریکا باز می‌گردد، با مشکلاتی روبرو بودیم.”

در واکنش به این خبر، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در اظهاراتی تلویزیونی گفته که کشورش و آمریکا همکاری های مشترکی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا دارند از جمله “صدها پرستار و کادر درمانی که به طور روزانه از شهر وینزر کانادا به دیترویت آمریکا می‌روند تا به بیمارستان‌های این شهر کمک کنند”.

آقای ترودو با تاکید بر مراودات انسان‌دوستانه و اقتصادی میان دو کشور همسایه گفت که قطع صادرات محصولات پزشکی از آمریکا “اقدامی اشتباه” خواهد بود و دولت او این موضوع را در رایزنی با همتایان آمریکایی خودشان تصریح کرده‌اند.

کانادا ماسک‌های ان۹۵ تولید نمی کند و به همین علت برای تهیه این نوع ماسک‌ها به آمریکا و دیگر کشورهای تولیدکننده آن وابسته است.

مطلاب مربوط

جدول زمانی انتاریو برای لغو همه اقدامات بهداشتی عمومی مربوط به کووید-19

این طرح شامل کاهش محدودیت‌ها و محدودیت‌های ظرفیت، برداشتن مدارک الزامات واکسیناسیون و حتی پایان …

شهرداری جزیره ونکوور، به خریداران مسکن در تامین پیش پرداخت کمک می کند

شهر لنگفورد در منطقه ویکتوریا با ارائه پنج درصد پیش پرداخت در هنگام خرید به …