خانه / مقالات / ترماژ Nano Fractional RF  

ترماژ Nano Fractional RF  

برای کاهش سرعت پیری پوست و بازسازی آن هر روز با روشهای جدیدی آشنا می شویم یکی از آخرین روشها Nano Fractional Radio Frequency یا ترماژ می باشد که به اختصار FRF نیز گفته می شود.

FRF

یکی از آخرین روشهای بازسازی پوست بدون جراحی و تزریق می باشد از این روش برای رفع افتادگی پوست صورت بخصوص پلک ها و گردن و نیز رفع اسکارهای ناشی از آکنه و یا ترکهای پوستی (Stretch Marks) استفاده می شود.

طرز عمل FRF

در این روش انرژی رادیو فرکونسی به صورت عمقی و از قطب های بسیار کوچک وارد پوست می شوند. تعداد این قطب ها بسته به محل درمان می تواند متفاوت باشد ولی در مجموع چیزی حدود 50 تا 100 Nano Pole یا قطب بسیار کوچک می باشند. گرمای ناشی از نفوذ اشعه RF باعث سفت شدن فوری در بافت کلاژن یا همان بافت نگه دارنده پوست می شود لذا در حین عمل مقداری از اثر آن مشخص خواهد شد. از طرف دیگر به علت افزایش گرما و افزایش جریان خون سلولهای سازنده بافت نگه دارنده پوست که همان کلاژن و الاستین می باشند نیز تحریک شده و شروع به بازسازی سریعتر و فعالتری می کنند.

علت این اثر فوری بر روی کلاژن به این خاطر می باشد که کلاژن از جنس پروتیین می باشد و در برابر حرارت زیاد سلولهای آن سفت و کشیده می شوند.

تولید کلاژن با افزایش سن و مواجهه با بعضی عوامل محیطی مثل نور آفتاب شدید، سرمای شدید کاهش می یابد لذا با افزایش سلاخته شدن کلاژن شما می توانید زمان را برای پوست خود 5 تا 10 سال عقب ببرید.

درمان چگونه انجام می شود؟

قبل از FRF یا ترماژ می توان از بی حس کننده های موضعی حدود 15 تا 30 دقیقه قبل برای کاهش میزان درد استفاده کرد.

گاهی می توان نیم ساعت تا 1 ساعت قبل از ضد دردهای خوراکی نیز استفاده کرد. زمان درمان بسته به محل مورد انتخاب دارد معمولا بین نیم تا 1 ساعت برای صورت و گردن می باشد ولی در صورت انجام بر روی بازوها، ران ها، شکم ( شلی شکم بعد از زایمان – سلولیت باسن و ران) مدت زمان بیشتری مورد نیاز است.

بعد از درمان ميتوان محل مورد نظر را سرد كرد تا درد كمتري احساس شود.

کاندیداهای مورد درمان

بهترین کاندیدها کسانی هستند که برای رفع پیری و شلی پوست تمایلی به انجام عمل جراحی ندارند.

از طرف دیگر در موارد افتادگی موضعی پوست صورت مثل کنار چانه ها Sagging نیز این روش بسیار موثر است در صورتیکه جراحی خیلی موثر نمی باشد.

طرح درمانی همیشه بر اساس مشاوره قبل از شروع درمان انجام می شود در حال حاضر FRF را با روشهای دیگر جوانسازی ترکیب می کنند تا به نتیجه بهتری برسند.

به عنوان مثال Triniti ( جوانسازی 3 مرحله ای) و ترماژ و یا HIFU کامل صورت و ترماژ برای مناطقی که عضله کمتری داشته و کمتر تحت تأثیر HIFU قرار می گیرند مثل اطراف چشم.

FRF چشم

یکی از نکات بسیار مهم در مورد FRF ایمن بودن آن برای اطراف پلک ها می باشد و با این وسیله می توان مقدار زیادی از افتادگی پلک بالا، ورم زیر پلک پایین و حتی سیاهی دور چشم را درمان کرد و یا برای نگهداری اثر بعد از عمل پلک ها استفاده کرد.

FRF و ترک های پوستی

از آنجا که دلیل اصلی ترک های پوستی ضعف لایه نگه دارنده پوست یا همان کلاژن می باشد با تحریک بازسازی آن و کشیده شدن پوست مقدار زیادی از ترک های از بین می روند.

در اینجا توجه به این نکته ضروری است که سایر عوامل مستعد کننده برای ترک های پوستی و یا Stretch marks  نیز باید حذف شوند. مثل چاقی و لاغری مکرر و…. تا بتوان در طول زمان درمان موثری داشته باشیم.

تعداد جلسات

شروع اثر به راحتی و سریعا قابل مشاهده می باشد و به تدریج بیشتر و بیشتر میشود. از آنجایی که پوست هر شخص توانایی و شرایط خاص خودش را دارد در ترماژ تعداد جلسات بسته به پاسخ دهی شخص بین 3 تا 6 جلسه می تواند متفاوت باشد ولی ترماژ محدودیت انجام ندارد و می تواند به هر تعدادی که شخص نیاز دارد انجام شود.

فاصله بین جلسات نیز از 2 هفته تا 6 هفته می تواند متفاوت باشد.

زمان برگشتن به زندگی عادی

اغلب ورم و قرمزی 2 تا 3 ساعت باقی می ماند ولی بعد از آن شخص می تواند به فعالیت های عادی روزانه برگردد.

ولی پوست مورد درمان ممکن است 1 تا 2 روز کمی متورم و حساس باشد.

آیا FRF  روشی کنترل شده و Safe  می باشد؟

در اینجا لازم به ذکر است که در حال حاضر نسل جدیدی از نانوفراکشنال RF به بازار آمده است. در نسل اول که Ablative FRF نامیده می شود در واقع سوزنهای ریزی پوست را سوراخ می کنند و امواج به پوست نفوذ می کند ولی در نسل جدیدتر که CPT   (Comfort Pulse Thermge) نامیده می شود.

بجای سوزنها از قطب های Nano استفاده می شود و از مایعی به نام ADJUANT برای انتقال امواج RF بدون تهاجم و پاره شدن پوست استفاده می شود. این روش جدیدتر به علت اینکه آسیب کمتری به پوست می زند زمان بهبود آن نیز بسیار سریع تر می باشد.

شایع ترین عوارض ورم، قرمزی و گاهی مختصری خونریزی زیر پوست می باشد که همه آنها بسیار گذرا می باشند.

لازم به ذکر  است که بعد از درمان استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب بسیار حیاتی و مهم می باشد.

چقدر انتظار تغییر داشته باشیم؟

طبیعی است که اثر ترماژ بر اساس سن شخص و کلاژن پوست و بسیاری عوامل دیگر در اشخاص مختلف متفاوت است. ولی اثر نهایی را 1 ماه بعد در آخرین درمان مشاهده خواهید کرد و بعد سالیانه به یک جلسه نگه دارنده احتیاج خواهد بود.

 

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …