خانه / گوناگون / ترامپ از توافق تجاری ‘تاریخی’ با کانادا استقبال کرد

ترامپ از توافق تجاری ‘تاریخی’ با کانادا استقبال کرد

دونالد ترامپ از توافق جدید مذاکره کنندگان آمریکایی و کانادایی درباره اصلاح پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) استقبال کرده است.

او روز دوشنبه (۱ اکتبر) گفت که توافق جدید صدها هزار فرصت شغلی را به آمریکا باز خواهد گرداند و برای کارگران صنایع مختلف “فصل تازه ای” را رقم خواهد زد. آقای ترامپ توافق جدید را “حقیقتا تاریخی” خواند و گفت که رسیدن به آن بدون تهدید به وضع تعرفه های سنگین میسر نبود.

رئیس جمهوری آمریکا که در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید صحبت می کرد گفت: “ما درباره این توافق جدید بر اساس اصل منصفانه بودن و رابطه متقابل مذاکره کردیم که برای من مهم ترین ویژگی در تجارت است. تا به حال خیلی از کشورها از سراسر جهان در امور تجاری بسیار غیرمنصفانه با ما برخورد کرده بودند. ما این وضع را تغییر داده ایم.”

نام پیمان جایگزین نفتا، “توافق ایالات متحده-مکزیک-کانادا” است که به اختصار از آن (یو اس ام سی ای) یاد می شود.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، هم دوشنبه در یک کنفرانس خبری این توافق را عمیقا به نفع کانادا دانست.

او گفت: “ما باید امتیازهایی می دادیم که برخی از برخی دیگر دشوارتر بود. ما هرگز فکر نمی کردیم که این کار راحتی باشد. این طور نبود. اما امروز برای کانادا روز خوبیست.”

پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) در سال ۱۹۹۴ میلادی (۱۳۷۳ خورشیدی) در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، با هدف تسهیل تجارت و همکاری‌های اقتصادی بین آمریکا، کانادا و مکزیک، به امضا رسید. برآورد می شود که این پیمان مبادلات تجاری به ارزش بیش از یک تریلیون دلار را در بر می گیرد.

مذاکرات برای اصلاح نفتا حدود سال پیش و پس از آن آغاز شد که دونالد ترامپ تهدید کرد در صورت تغییر نکردن شرایط پیمان، آمریکا از آن خارج خواهد شد. ایالات متحده و مکزیک پس از مذاکراتی فشرده در اواخر ماه اوت گذشته بر سر آینده نفتا به توافق رسیدند.

توافق جدید فورا به اجرا گذاشته نخواهد شد. سه رهبر هنوز باید آن را امضا و قانونگذاران هر سه کشور باید آن را بررسی و به رای بگذارند. به این ترتیب، انتظار می رود که بخش اعظم پیمان جدید از سال ۲۰۲۰ میلادی اجرایی شود.

“توافق ایالات متحده-مکزیک-کانادا”

بنا بر این توافق، دامداران و تولیدکنندگان محصولات لبنی آمریکایی دسترسی بیشتری به بازار لبنیات کانادا خواهند داشت. تا به حال کانادا با یک تعرفه ۲۷۵ درصدی بازار لبنیات خود را در عمل به روی صادرکنندگان خارجی از جمله آمریکایی بسته بود.

در مقابل آمریکا برای خودروهای کانادایی تعرفه جدیدی وضع نخواهد کرد. به این ترتیب، بیش از دو و نیم میلیون خودروی تولید شده در کانادا از تعرفه معاف خواهند بود.

متن توافق جدید بر تولید بخش اعظم قطعات خودرو در آمریکای شمالی تاکید دارد. به این ترتیب، خودروهایی از تعرفه معاف خواهد بود که حداقل ۷۵ درصد قطعات آن در سه کشور آمریکا، مکزیک یا کانادا تولید شود.

حداقل حقوق اکثر کارگران در صنعت خودروسازی هر سه کشور باید ۱۶ دلار باشد. کارگران مکزیکی تا به حال حقوق کمتری دریافت می کردند.

یک بخش جدید در توافق جدید به اصرار کانادا بر ترویج “سطح بالای محافظت از محیط زیست” تاکید دارد.

تجارت “دیجیتال” نیز برای نخستین بار به پیمان جدید اضافه شده است.

آمریکا از مخالفت خود با ادامه کار یک هیات داوری حل اختلافات تجاری بین سه کشور صرف نظر کرده. بنابراین، هیات مذکور در چارچوب پیمان جدید باقی خواهد ماند.

توافق جدید موضوع تعرفه های اخیر آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم را در بر نمی گیرد.

“توافق ایالات متحده-مکزیک-کانادا” ۱۶ سال اعتبار دارد، هرچند هر شش سال یک بار باید مورد بازبینی و بررسی قرار بگیرد.

مطلاب مربوط

ترفند افزایش سرعت آپلود

بروز مشکل و کندی سرعت در حین آپلود فایل های مختلف، یکی از مشکلات رایج …

طرز تهیه لـبو پـلو برای شب های زمستان

لبو پلو از دیگر غذا های فصول سرد سال و بسیار خوشمزه می باشد که …