خانه / گوناگون / ترامپ: احتمال سقوط حکومت ایران به دلیل سیاست‌های دولت آمریکا

ترامپ: احتمال سقوط حکومت ایران به دلیل سیاست‌های دولت آمریکادونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ که روز جمعه منتشر شد چنین اظهار نظر کرد که در حال حاضر حتی احتمال سقوط حکومت جمهوری اسلامی هم «به دلیل سیاست‌های دولت او» وجود دارد.

آقای ترامپ از جمله این سیاست‌ها که ممکن است به سقوط جمهوری اسلامی بینجامد به خروج دولتش از برجام، توافق اتمی با ایران،‌ اشاره کرد.

رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه که روز پنج‌شنبه در کاخ سفید انجام شده است درباره ایران گفت: «وقتی من آمدم اینجا، این سؤال مطرح بود که آنها [حکومت جمهوری اسلامی] چه زمانی خاورمیانه را می‌گیرند. حالا سؤال این است که اصلاً دوام خواهند آورد. برای یک سال و نیم [دولت ترامپ]، این تفاوت بزرگی است.»

خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید که آقای ترامپ در این باره بیش از این توضیح نداده است.

به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در روز ۱۸ اردیبهشت سال جاری، واشینگتن اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران را بازمی‌گرداند.

دونالد ترامپ پیش از این اقدام بارها چنین نظر داد که ایران به‌واسطه اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» خود در منطقه خاورمیانه از جمله فعالیت موشکی و کمک به گروه‌های شبه‌نظامی منطقه در واقع به روح برجام پایبند نبوده است.

در همین زمینه، آقای ترامپ روز ۱۵ مرداد با امضای فرمانی اعلام کرد که بخشی از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای معلق شده بود، بار دیگر اجرایی شدند.

قرار است دور دوم این تحریم‌ها که عمدتاً صنعت نفت ایران را هدف می‌گیرد، از ۱۳ آبان آینده به اجرا گذاشته شود و مقام‌های آمریکایی می‌گویند که در تلاشند تا آن زمان، صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

اما پیش از آغاز دور دوم تحریم‌ها و حتی دور اول آنها، اقتصاد ایران دچار تلاطم‌هایی بزرگ شده و این وضع تا آنجا پیش رفت که تورم افزایش یافت،‌ ریال سقوط کرد و بهای دلار آمریکا در ایران حتی ۱۲ هزار تومان را نیز تجربه کرد.

این تلاطم در بازار در کنار اعتراض مردم به گرانی و بدی وضع معیشتی‌شان دولت حسن روحانی را به‌شدت تحت فشار گذاشته است.

اظهار نظر تازه رئیس جمهور آمریکا درباره احتمال «فروپاشی رژیم» جمهوری اسلامی در حالی است که دست‌کم دو مقام آمریکایی از جمله جیمز متیس، وزیر دفاع، تاکید کرده‌اند که دولت آمریکا در پی تغییر رژیم در ایران «نیست».

آقای ترامپ حتی پیشنهاد گفت‌وگو و مذاکره مستقیم با مقامات جمهوری اسلامی را نیز چند بار مطرح کرده است، پیشنهادی که آیت‌الله خامنه‌ای در اظهار نظرهای رسمی خود رد کرده است.

مطلاب مربوط

کانادا برای برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه تمدید ویزا تا 12 ماه را صادر کرد

کانادا به برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه می دهد ویزای خود را تمدید …

تمامی پرسنل و کارکنان واکسن نزده در مدارس انتاریو باید هفته ای دو بار تست کووید بدهند

وزارت آموزش و پرورش انتاریو اعلام کرد، تمامی کارکنان، معلمان و کلیه پرسنل مدارس که …