خانه / مقالات / تأثیر افزایش نرخ وام مسکن بر اقساط

تأثیر افزایش نرخ وام مسکن بر اقساط

سرانجام انتظارها بسر رسید و بانک مرکزی کانادا بر خلاف آنچه قول داده بود که تا پایان امسال در نرخ پایه وام مسکن تغییری نخواهد داد، یک چهارم درصد نرخ پایه خود را افزایش و آنرا از نیم درصد به سه چهارم یک درصد افزایش داد.

آنچه مایه حیرت نگارنده شده بود نوشته بعضی از نشریات بود دال بر افزایش ده درصدی اقساط ماهانه کسانیکه وام دارند که نشان دهنده بی توجهی کامل نویسنده مطلب بود. همانگونه که در شماره قبل اشاره کردم افزایش مذکور تأثیر بسیار ناچیزی بر اقساط وام گیرنده دارد.

اگر وام فعلی شما نرخ ثابت دارد که تا سر رسید وامتان هر افزایش و یا کاهشی در نرخها بر اقساط شما تأثیری نخواهد داشت ولی اگر نرخ شناور داشته باشید این یک چهارم درصد بستگی به مبلغ وامتان اندکی افزایش بر روی اقساط وامتان خواهد گذاشت که برای تسهیل محاسبه شما، حدود 13 دلار در هر صد هزار دلار خواهد بود. بعنوان مثال اگر شما 300.000 دلار وام با بهره شناور داشته باشید کمتر از 40 دلار در ماه به قسط شما اضافه میشود که بسیار ناچیز است و بدون تأثیر.

اجازه دهید مثال دیگری جهت روشنتر شدن داشته باشیم. 300.000 دلار وام با بهره ثابت مثلا 3% قسط ماهانه ای برابر 1261.81 دلار خواهد داشت حال اگر نرخ را به 3.25% افزایش دهیم قسط ماهانه 1302.03   دلار خواهد داشت که 40.22 دلار تفاوت دارد.

حال اگر بجای نرخ ثابت، از بهره شناور استفاده کنیم که در حال حاضر از 1.95 تا 2.5% متغییر است و مثلا با 2.5% درصد محاسبه خود را انجام دهیم قسط ماهانه برابر 1183.35 دلار خواهد بود که با افزایش یک چهارم درصد یعنی 3.25% قسط 1222.24 دلار یعنی 38.89 دلار بیشتر خواهد شد که باز ملاحظه میفرمایید که بسیار اندک است. نظر نگارنده اینستکه این افزایش نرخها، حتی اگر بازم یکبار و چند بار دیگر افزایش یابد تأثیر چندانی بر بازار نخواهد گذاشت. مسئله اصلی برای دریافت وام در حال حاضر برای اکثر همشهریان محترم اثبات درآمد لازم برای بانک هاست بخصوص با قیمت های بالای یک میلیون دلار که برای یک وام مثلا یک میلیون دلار به حداقل بالای 200.000 دلار درآمد سالانه خانواده نیاز است که برای بعضی همشهریان اثبات آن مقدور نیست اگر چه درآمد کافی دارند اما برای اینکه مالیات کمتری بپردازند، درآمد کمتری اعلام کرده اند.

در حال نگارش مطلب همطونی با نگرانی تلفن فرمودند که بیش از یکماه است به مشاوری برای دریافت وامشان مراجعه و هنوز پاسخی دریافت نکرده اند اگر چه بیش از 50% قیمت خریدشان را پیش پرداخت دارند. مشاور مورد اشاره، پرونده ایشان را با وجود اطلاع از نداشتن مدارک اثبات درآمد به رویال بانک ارجاع کرده و هنوز هم پاسخی به ایشان نداده است. خواهش می کنم برای چندمین بار که دریافت جواب آری و یا نه از بانک نباید حداکثر از یک هفته تجاور کند زیرا عموما بانکها 24 ساعته پاسخ میدهند غیر از آنکه مدارکی بخواهند که وجود نداشته باشد.

برای کسانیکه پنجاه درصد و یا بیشتر بیش پرداخت دارند یک بانک بدون درخواست مدارک اثبات درآمد و فقط با تأیید شفاهی درخواست کننده وام مبنی بر داشتن در آمد وام شما را تصویب می کند البته با بهره ای اندکی بیشتر ازنرخ بانک.

مرتضی  ایرانپور

متخصص وام

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …