خانه / گوناگون / برف و سقوط بهمن در گیلان هفت کشته و ۷۸ مصدوم بر جای گذاشت

برف و سقوط بهمن در گیلان هفت کشته و ۷۸ مصدوم بر جای گذاشت

بارش برف در دو روز گذشته در نقاط مختلف ایران باعث مسدود شدن راه‌ها،‌ قطعی آب، برق و اینترنت شده است.

سازمان اورژانس ایران از مرگ هفت نفر و مصدومیت ۷۸ نفر دیگر در پی ریزش بهمن و حوادث ناشی از بارش برف در استان گیلان خبر داده است.

سازمان اورژانس ایران گفته است پنج نفر در رودبار بر اثر ریزش بهمن و دو نفر بر اثر سقوط از ارتفاع و ریزش سقف در رشت جان خود را از دست داده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به وزیران راه و شهرسازی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشور دستور داده است تا از امکانات وزارتخانه‌های خود برای کمک به مردم استفاده کنند، اگرچه کندی عملیات کمک‌رسانی با انتقادهایی مواجه شده است.‌

اسدلله عباسی، نماینده رودسر و املش در مجلس ایران، به قطعی آب و برق و مسدود بودن راه‌های روستایی اشاره کرده و گفته است به وضعیت این مناطق “رسیدگی” نشده است.

در عکس‌ها و ویدئوهایی که ساکنان این مناطق برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده‌اند، جاده‌های پوشیده از برف قابل تشخیص نیستند.

در عکس و ویدئوهایی که بعضی از ساکنین این مناطق برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده‌اند، جاده‌های پوشیده از برف قابل تشخیص نیستند.
I

میلاد، با ارسال ویدیویی از روستایی که در آن زندگی می‌کند، می‌گوید ارتباط این روستا با همه جا قطع است و حتی خود روستاییان از وضع هم بی‌خبرند:‌”اینجا یکی از روستاهای رشت است، راه‌های ارتباطی مردم کاملا با رشت بسته شده. از وضعیت مردم خبری ندارم چون به هیچ عنوان از خانه نمی‌توانم بیرون بیایم.”

کاظم مخاطب دیگری است که به بی‌بی‌سی فارسی گفته است شب گذشته داوطلبانه برای امداد به مسافران گرفتار در برف در شهرستان شفت، جنوب غرب استان گیلان، بیرون رفته اما مجبور شده ماشینش را رها کند و “فرار کند.” ‌

میلاد توضیح می‌دهد که از صبح امروز با تراکتور برای امداد خودروهای در برف مانده به محل رفته اما هنوز به آنجا نرسیده چون جاده را سراسر برف گرفته است. کاظم می‌گوید:” بالاخره امروز بعد از دو روز برف روب به کوچه آنها رسیده.”

روز گذشته شدت بارش برف باعث شد بزرگراه قزوین- رشت مسدود شود و خودروها و مسافران در راه بمانند. شماری از مسافران با ترک خودروهای خود پیاده به سمت رشت حرکت کردند.

خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ ایسنا، از قول مسافری گزارش داد که روز گذشته (۲۲ بهمن) مسافرانی که در جاده ساعت‌ها در برف سنگین گرفتار بودند، در نزدیکی امام‌زاده هاشم نرسیده به پلیس راه رشت،‌ خودروهای خود را ترک کرده و پیاده به سمت رشت حرکت کردند.

ایسنا از قول این مسافر گزارش می‌دهد که به غیر از یک خودروی امدادی که در میان مسافران نان و پتو توزیع می‌کرد، نیروی امداد دیگری حضور نداشته است و مردم پشت سر هم در برفی که ارتفاعش به ۸۰ سانتی‌متر می‌رسیده حرکت می‌کردند.

ارسلان زارع، استاندار گیلان، در مصاحبه با تلویزیون ایران گفته است: “تلاش‌ها برای برق رسانی در استان همچنان ادامه دارد.”‌

آقای زارع گفته است:‌” پارگی سیم های برق به ویژه در شرق استان عمده دلیل قطع برق است که با بالگرد شناسایی و مرمت خواهند شد.” ‌

به گفته استاندار گیلان بعضی از راه‌ها هنوز مسدود است و حرکت در بعضی دیگر هنوز کند است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان هم گفته است آب آشامیدنی بسیاری از مناطق که از روز گذشته قطع شده بود، وصل شده است اما “هنوز ۴۵۰۰ مشترک آب ندارند.”

استاندار گیلان: تلاش‌ها برای برق رسانی در استان همچنان ادامه دارد و برق ۸۵ هزار مشترک از ۲۵۰ هزار مشترک بدون برق وصل شده است.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …