خانه / مقالات / باید و نبایدهای لیزر موهای زاید (3)

باید و نبایدهای لیزر موهای زاید (3)

در 2 قسمت قبلی به بسیاری از مطالب مهم در مورد انجام لیزر برای رفع موهای زاید پرداختیم. در این آخرین قسمت به باقیمانده این مطالب می پردازیم.

 

PCOD یا کیست های متعدد تخمدانی

در این بیماری به علت بالا رفتن سطح هورمونهای مردانه خانم ها دچار افزایش موها یا به اصطلاح رویش موی مردانه (Hirsutism) می گردند. در این حالت موها ضخیم تر شده و در مناطقی که به طور عادی در خانم ها فاقد مو است نیز موها شروع به رویش می کنند.

این بیماری یکی از دلایل شایع افزایش موهای زاید در خانم ها می باشد. در آخرین تحقیقات انجام شده موارد شناخته شده بیماری به دو دسته تحت درمان  و بدون درمان دارویی تقسیم شدند و در هر دو دسته نیز لیزر درمان موهای زاید شروع شد.

در 80% افزادی که درمان  دریافت می کردند موها به سرعت شروع به کم شدن کردند.

ولی در افرادی که دارویی دریافت نمی کردند فقط 20% شروع به کاهش موهای زاید کردند. بنابراین در این گروه تقریبا درمان لیزر ناموفق می باشد.

از نظر جغرافیایی و ژنتیک ما در قسمتی از دنیا قرار داریم که احتمال وجود موهای زاید در خانمها بدون هیچ گونه دلیل و بیماری وجود دارد ولی بهتر است در مواردی که سایر نشانه ها مثل چاقی و اختلالات سیکل نیز وجود دارد قبل از شروع درمان موهای زاید بررسی از جهت وجود ” تخمدان پلی کیستیک” (PCOD) انجام گردد. زیرا که حتی در صورت انجام درمان موهای زاید با بهترین لیزرها نیز درصد موفقیت بسیار پایین می باشد.

طبیعی است که در مورد سایر اختلالات هورمونی نیز اثری مشابه وجود دارد.

 

تاتو یا سایر Implant

در مواردی که شخص دارای تاتو می باشد و یا خط لب و یا خط چشم دائمی دارد و مایل به نگه داری آن می باشد. بر روی این مناطق لیزر رفع موهای زاید ممنوع است و فقط می توان در اطراف آن کار کرد. در صورت استفاده از چسب های هورمونی برای جلوگیری از بارداری نیز استفاده از لیزر بر روی این محل ممنوع است. حتی به نظر می رسد در مورد افرادی که این چسب ها را در محل بازو دارند بهتر است درمان لیزر موهای زاید در منطقه سینه و زیر بغل و بازو انجام نشود چرا که احتمال دارد سبب شود که موقتا آنها را متوقف کنند و سبب بارداری ناخواسته شوند.

البته این مورد هنوز جز موارد مطلق ممنوعیت لیزر موهای زاید نمی باشد.

در مواردی که شخص دارای Lap- Band برای لاغری می باشد نیز انجام لیزر در آن منطقه ممنوع می باشد.

سایر مواردی که Implant وجود دارد ولی ممنوعیت با انجام لیزر ندارد شامل پروتزهای مصنوعی برای سینه و نیز Pacemaker قلبی می باشند.

در موارد Implant های مثل IUD جهت جلوگیری از بارداری و نیز Implant های عمیق مثل استخوان نیز ممنوعیت برای انجام لیزر رفع موهای زاید وجود ندارد مگر اینکه کاملا زیر پوست باشد چرا که در این صورت گرم شده و ایجاد درد می کند.

بسیاری از مواقع در هنگام انجام لیزر موهای زاید بر روی صورت در مورد دندانهای دارای Implant فلزی بخصوص در مورد دندانهای جلو شخص دچار درد و ناراحتی می شود در این مواقع می توان با قرار دادن یک Pad پارچه ای در زیر لبها این مشکل را حل کرد.

 

لباس های با رنگ تیره

همانگونه که گفته شده اشعه لیزر اصولا جذب رنگ دانه ها می گردد. بنابراین در روز انجام این کار از پوشیدن لباس های با رنگ های تیره بخصوص از جنس نایلون بپرهیزید چرا که ممکن است به طور اتفاقی دچار سوختگی در این مناطق شوید. البته شخص انجام دهنده موظف است که اطراف محل را با حوله یا دستمال سفید کاملا بپوشاند تا مانع از این اتفاق گردد.

 

درد در هنگام انجام لیزر رفع موهای زاید:

لیزرهای  مثل YAG-ALEXANDITEبه علت مکانیسم عمل اصولا ایجاد درد می کنند. لیزرهای Diode درد کمتری دارند. البته می دانیم که آستانه درد در افراد مختلف بسیار متفاوت است و واکنش نسبت به آن نیز در مورد افراد مختلف متفاوت است.

به هر حال در هنگامی که شخص ابراز درد غیرعادی می کند بهتر است احتمال قوی بودن دستگاه و سوختگی بعدی در نظر گرفته شود. بعضی از افراد از ابزار درد خودداری می کنند ولی بعضی از علایم مثل Body Language یا تعریق بیش از اندازه نشاندهنده درد زیاد می باشد.

می توان قبل از شروع از مواد بی حس کننده موضعی استفاده کرد بخصوص در جلسه اول این عمل باعث می شود که درجه مناسب برای شروع و بعد پیشرفت پیدا نشود ولی در جلسات بعدی می توان برای کاهش درد از بی حس کننده موضعی و یا از ضد دردهای خوراکی نیم ساعت قبل از لیزر استفاده کنند.

دستگاه SHR جدید به علت تقسیم انرژی لیزر و یا IPL به 3 تا 5 موج کوتاه درد وجود ندارد و سرعت عمل بسیار بیشتر است. استثناء این مسئله فقط در مورد مناطق با تراکم بسیار زیاد می باشد که ممکن است درد بسیار مختصری وجود داشته باشد.

بهرحال بهتر است شخص قبل از شروع جلسات لیزر برداشت صحیحی از درد و این پروسه داشته باشد تا بتواند جلسات را به طور کامل ادامه دهد و به نتیجه مطلوب برسد.

گاهی جهت کاهش درد و سوزش از ژل های بسیار سرد استفاده می شود ولی چون سیستم های خنک کننده در دستگاه های جدید بسیار پیشرفت کرده است در حال حاضر کمتر از این راه حل استفاده می گردد. در انتها لازم به ذکر است که بهتر است قبل از شروع لیزر به هر دلیلی فرمی جهت بررسی موارد ممنوعه داشته باشید و از شخص به طور دقیق سوال شود تا کاملا از عوارض جانبی جلوگیری گردد.

 

بعد از درمان لیزر موهای زاید:

معمولا بسته به رنگ پوست شخص و شدت اشعه ممکن است 1 تا 2 ساعت بعد شخص در محل مورد نظر دچار قرمزی و تورم شود که کاملا طبیعی می باشد. گاهی این قرمزی کمی بیشتر باقی می ماند ولی تا زمانی که سبب ایجاد تاول نشود می تواند با مراقبت و گذشت زمان بهبود می یابد بدون اینکه هیچگونهScar  و یا اثر باقیمانده داشته باشد.

بعد از درمان بهتر است محل مورد نظر با آب ولرم ( نه گرم) شسته شود چرا که گاهی باقیماندن ژل استفاده شونده  بر روی پوست می تواند سبب حساسیت و آلرژی گرد.

بعد از آن می توانید از مواد مرطوب کننده بدون رنگ و عطر استفاده کنید چرا که گاهی لیزر سبب ایجاد خشکی در پوست می گردد  که این اثر در زمستانها شدیدتر می باشد.

بهتر است بعد از انجام لیزر در 1 تا 2 روز اول از پوشیدن لباسهای چسبان و پشمی و پلاستیک جهت جلوگیری از تحریک مجدد لیزر شده جلوگیری کنید. مناسب ترین لباس، لباس های نخی و گشاد می باشد.

 

رشد موها بعد از درمان لیزر

معمولا به طور متوسط بعد از لیزر تا 1 هفته رشد نمی کنند ولی بعد از این مجددا شروع به رشد کرده ولی سرعت رشد کمتری می باشد. بسیاری از این موها بسیار شل می باشند و حتی با دست نیز کنده می شوند ولی تعدادی دیگر نیز به طور عادی به رشد خود ادامه می دهند بنابراین سعی نکنید که این موها را از ریشه در بیاورید. چرا که در هر جلسه لیزر فقط یک سری از موهای زاید که در فاز رشد هستند نابود می گردند و بقیه آنها کماکان به رشد عادی ادامه می دهند ولی احتمالا در جلسات بعدی در همان فاز رشد قرار می گیرند و کاندید جلسه بعدی می باشند.

گاهی بخصوص در فصل تابستان و یا بعد از قرار گرفتن در معرض افتاب بعد از چندین روزبه علت اثر تحریکی نور ممکن است در بعضی نقاط حتی بعد از چندین سال از اخرین جلسه کامل لیزرمجددا کمی و به صورت محدوی موها رشد کنند.بهتراست اصلا نگران نشوید. شاید یک و یا دو جلسه احثیاج اشته باشید.

دکتر مرضیه قوامی

 

 

مطلاب مربوط

علت عقب ماندگی

دنیای عجیبی است! چه کسی باور می کرد که گروه مذهبی طالبان، پس از ۲۰ …

فاجعه در ایران

مدتی است که فاجعه موج پنجم کرونا در ایران شروع شده و همچنان بی رحمانه …