خانه / مقالات / باید و نبایدهای لیزر موهای زاید (1)

باید و نبایدهای لیزر موهای زاید (1)

متاسفانه درمان موهای زاید با لیزر به عنوان یک کار ساده تلقی می شود ولی در واقع این یک باور غلط می باشد.

مشکلات متعددی می تواند در صورت عدم آگاهی شخص انجام دهنده و شخص مورد معالجه پیش بیاید.

بنابراین در این سری مقالات سعی می کنیم به بررسی موارد مهم در مورد لیزر برای درمان موهای زاید بپردازیم تا هم مشکلات کمتر شود و هم میزان موفقیت بیشتر گردد.

 

موهای سفید و کم رنگ:

از ابتدای شروع درمان موهای زاید با لیزر این موها نقطه ضعف درمان موهای زاید بودند.

چرا که اشعه لیزر جذب رنگدانه ها از جمله ریشه مو می شود و در اثر ایجاد حرارت آن را از بین می برد لذا موهای سفید کم رنگ این اشعه را چون جذب نمی کنند بنابراین مقاوم به درمانهای لیزر و IPL می باشند. در سالهای اخیر شرکت Syneron با ترکیب2 روش RF و لیزر به مقدار زیادی این مشکل را حل کرده است. در اثر امواج RF ریشه که دارای عروق خونی فراوانی است گرم شده و پررنگ می شود لذا در مرحله دوم این عروق اشعه را جذب کرده در ریشه مو از بین می برند.

 

چگونه آماده جلسه بعدی شویم:

باید بدانیم که حداقل 2 تا 3 هفته قبل از جلسه لیزر باید از Wax، بند یا برداشتن موها با موچین خودداری کنیم. هدف اصلی اشعه لیزر از بین بردن ریشه مو در اثر حرارت می باشد (Thermolysis) و در صورت عدم وجود فولیکولهای مو یا همان ریشه مو اشعه لیزر بی هدف در روی سطح پوست پخش می شود.

در این فواصل شما می تواند موها را Shave کنید یا از کرم های موبر استفاده کنید و یا موها را بی رنگ کنید.

به یاد داشته باشید که بهتر است روز قبل از لیزر پوست خود را خوب مرطوب کنید تا بعد از درمان دچار خشکی و خارش پوست بخصوص در زمستانهای سرد کانادا نشوید.

 

چگونه درد را کاهش دهیم:

در حال حاضر دستگاههای جدید دارای سیستم های خنک کننده بسیار پیشرفته ای می باشند به همین دلیل تحمل این دستگاهها بسیار راحت تر است.

اختراع دستگاه SHR (Super Hair Removal)  در واقع یک جهش بزرگ در این زمینه می باشد.

چرا که در این دستگاهها میزان اشعه در یک نوبت به پوست نمی رسد بلکه در فواصل بسیار کوتاه ( چند صدم ثانیه) به صورت 3 تا 5 پالس به پوست می رسد. یکی از مزایای مهم این روش بدون درد بودن آن است. در این روش جدید از بین بردن موهای زاید حتی در پر تراکم ترین مناطق پوست و یا در مورد موهای بسیار کلفت و ضخیم بدون درد می باشد.

 

بهترین زمان برای کوتاه کردن موها

بخصوص در جلسات اولیه بهتر است همان روز قبل موها Shave شود چرا که اولا باعث می شود که حداکثر اشعه لیزر جذب ریشه ها شود و بدون فایده در ساقه های مو پخش نگردد. دوم اینکه چون فقط ریشه ها اشعه را جذب می کنند در سطح پوست گرمای کمتری ایجاد شده و درد کمتری را تجربه می کنید.

 

آمادگی غذایی و دارویی

در مورد لیزر بهتر است از روز قبل و همان روز از مواد غذایی مثل کافئین که باعث اضطراب و ناآرامی شود پرهیز کنید. مصرف بعضی از داروها همزمان با درمان لیزر ممنوع می باشد. به طور مثال بعضی از آنتی بیوتیک ها از گروه “تتراسیکلین” و یا داروهای ضد مالاریا در این دسته قرار دارند لذا حداقل تا 1 هفته بعد از قطع دارو باید جلسات لیزر قطع شود.

نکته مهم در این گروه داروی اکوتان (Accutane) می باشد که درمان با لیزر باید تا حداقل 6 ماه بعد از آخرین مصرف دارو به تعویق بیفتد.

 

کرم های پوستی:

کرم های پوستی حاوی ترکیبات مرکبات (Citrus) مثل پرتغال، لیمو، نارنج باعث ایجاد حساسیت به نور می شوند. لذا در صورت استفاده از این کرمها بهتر است که حداقل 2 روز قبل از جلسه لیزر مصرف آنها را قطع کنید.

کرم های حاوی Retin. A نیز همین حالت را دارند ولی در صورت استفاده از کرم های Retin. A که OTC می باشند و به نسخه احتیاج ندارند می توان تا 2 روز قبل و 2 روز بعد از جلسه لیزر مصرف آن را قطع کنید و بعد مجدداً استفاده از آن را شروع کنید.

 

 

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …