خانه / گوناگون / بازداشت زن ایرانی‌تبار بریتانیایی در امارات ‘به دلیل توهین در فیسبوک’

بازداشت زن ایرانی‌تبار بریتانیایی در امارات ‘به دلیل توهین در فیسبوک’

به گفته فعالان ناظر بر حقوق بازداشت‌شدگان در امارات متحده عربی، لاله شاهروش، یک شهروند ایرانی‌تبار بریتانیا به دلیل آن که در فیسبوک خود همسر تازه شوهر سابقش را “اسب” خطاب کرده، ممکن است به دو سال زندان محکوم شود.

خانم شاهروش، ۵۵ ساله و ساکن لندن، که برای شرکت در مراسم تشییع همسر سابقش به دوبی رفته بود در فرودگاه این شهر بازداشت شده است.

او به خاطر دو نظری که روی عکس‌های عروسی مجدد همسر سابقش در سال ۲۰۱۶ میلادی در فیسبوک نوشته بود، بازداشت شده است.

وزارت خارجه بریتانیا گفته که از خانم شاهروش حمایت می‌کند.

به گفته فعالان گروه “بازداشت در دوبی” لاله شاهروش که مادر یک فرزند است، ۱۸ سال با همسر سابقش زندگی کرده و حدود هشت ماه از آن مدت را ساکن امارات بوده است.

او بعد از این دوره اقامت در امارات با دخترش به بریتانیا بازگشته، اما همسرش در آن کشور مانده و مدتی بعد این زوج از هم جدا شده‌اند.

در آن زمان خانم شاهروش با دیدین عکس‌های شوهر سابقش در فیسبوک دریافته که او ازدواج کرده است.

خانم شاهروش در آن زمان دو کامنت به زبان فارسی روی عکس‌های شوهر سابق و همسر تازه او گذاشته که در یکی از آنها با لعن و نفرین همسر سابقش نوشته است: “تو مرا به خاطر این اسب رها کردی.”

بر اساس قوانین مربوط به جرایم سایبری در امارات متحده عربی، فرد به خاطر اظهار نظری که باعث هتک حرمت دیگران شود ممکن است با مجازات زندان یا جریمه نقدی روبرو شود.

گروه “بازداشت در دوبی” می‌گوید لاله شاهروش ممکن است به دو سال زندان و پرداخت ۵۰ هزار پوند جریمه محکوم شود، هر چند که کامنت‌هایی که باعث دستگیری او شده در زمان سکونت او در بریتانیا منتشر شده است.

این گروه می‌گوید خانم شاهروش و دخترش روز ده مارس (حدود یک ماه پیش) برای شرکت در مراسم تدفین همسر سابقش که به دلیل سکته قلبی درگذشته بود، به دوبی سفر کرده بودند.

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …