خانه / گوناگون / ایران: موج دوم حمله سایبری بسیار بزرگ آغاز شده

ایران: موج دوم حمله سایبری بسیار بزرگ آغاز شده

ایران می‌گوید “موج دوم یک حمله سایبری بسیار بزرگ” که دیروز دفع شده بود، دوباره آغاز شده است.

حمید فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، گستردگی این حمله را “بی‌سابقه” توصیف کرده و گفته هکرها “میلیون‌ها” مبدأ و مقصد را هدف گرفتند و به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت ایران بودند.

گفته شده حمله سایبری دیروز باعث شد تا ۲۵ درصد از ترافیک اینترنتی ایران کم شود. بر اساس همین گزارش‌ها مبدا حمله‌ها آمریکای شمالی بوده اما عامل آن مشخص نیست.

رسانه‌های ایران این حمله سایبری را از نوع “دی‌داس” (ِDDoS) دانسته‌اند که به گفته کارشناسان، آسیبی به زیرساخت‌های سایبری کشور وارد نمی‌کند.

بهرنگ تاج‌دین خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید دی‌داس یکی از ابتدایی‌ترین ولی مؤثرترین روش‌های حمله اینترنتی است و نیاز به دانش فنی بالایی ندارد:

“حمله دی‌داس مثل این است که هزاران نفر عمداً هم‌زمان به آتش‌نشانی زنگ بزنند و خطوط تلفن را اشغال بکنند؛ در نتیجه کسانی که واقعاً نیاز به صحبت کردن با آتش‌نشانی دارند، نمی‌توانند با آن تماس بگیرند.”

“در مورد حمله به شبکه ایران هم این طور که از گفته‌های مقام‌های ایران برمی‌آید، مهاجمان با استفاده از شبکه‌ای از دستگاه‌های احتمالاً آلوده (معروف به بات‌نت) در هر ثانیه ده‌ها میلیون بار درخواست تماس به تجهیزات شبکه اینترنت فرستاده‌اند و با این کار، باعث شده‌اند شبکه نتواند کارکرد اصلی‌اش، یعنی برقراری ارتباط کاربران واقعی با سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی را انجام بدهد.”

این اولین باری نیست که ایران از حمله سایبری خبر می‌دهد.

آذر ماه امسال محمد جواد آذری جهری، وزیر ارتباطات این کشور از دو “حمله سازمان یافته سایبری به سامانه‌های دولت الکترونیکی” ایران در طول یک هفته خبر داد.

به گفته آقای جهرمی این حملات “در قالب شناخته شده ای پی تی ۲۷ (APT27)” صورت گرفته و هدف آن جاسوسی از اطلاعات دولتی بود اما “سپر دژفا” توانسته بود آنها را دفع کند.

رسانه‌های آمریکایی هم از حملات سایبری علیه سامانه تسلیحاتی ایران در تیرماه امسال خبر داده بودند.

مطلاب مربوط

ترفند افزایش سرعت آپلود

بروز مشکل و کندی سرعت در حین آپلود فایل های مختلف، یکی از مشکلات رایج …

طرز تهیه لـبو پـلو برای شب های زمستان

لبو پلو از دیگر غذا های فصول سرد سال و بسیار خوشمزه می باشد که …