خانه / گوناگون / ایران اظهارات نتانیاهو درباره وجود «انبار هسته‌ای مخفی» را رد کرد

ایران اظهارات نتانیاهو درباره وجود «انبار هسته‌ای مخفی» را رد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پنجشنبه پنجم مهرماه اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در خصوص وجود یک انبار هسته‌ای مخفی در تورقوزآباد، در نزدیکی تهران را «یک شو و نمایش» خواند و تکذیب کرد.

وزیر امور خارجه ایران نیز گفته است، اسرائیل تنها کشور دارنده یک برنامه تسلیحات هسته‌ای مخفیانه و اعلام‌نشده در منطقه خاورمیانه است.

محمد جواد ظریف بامداد جمعه در حساب کاربری توییتر خود نوشته است ، اسرائیل با «هیچ هنر و تردستی هرگز نمی تواند این واقعیت را در ابهام نگه دارد»که تنها کشور در منطقه است که «برنامه تسلیحات هسته ای «مخفی» و «اعلام نشده» دارد، از جمله دارای یک زرادخانه واقعی سلاح‌های اتمی است.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده است: زمان آن فرا رسیده است که اسرائیل اعتراف کرده و درهای برنامه تسلیحات اتمی «غیرقانونی خود را به روی بازرسان بین المللی باز کند.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با اشاره به اظهارات روز پجشنبه نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل گفته است: «این یک شو و نمایش جدید» از سوی مقامات اسرائیل است که «اگر چه ارزش پرداختن ندارد؛ آن را شدیدا تکذیب و رد می کنیم.»بیشتر بخوانید:

نتانیاهو از وجود «یک انبار هسته‌ای مخفی در کوچه ماهر تهران» خبر داد

​بنیامین نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل گفت، ایران تاسیسات سری اتمی «برای انبار کردن حجم وسیعی از تجهیزات و مواد (اتمی) از برنامه مخفی اتمی ایران» در «تورقوزآباد» در کوچه‌ای به نام «ماهر» در حومه تهران دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ایران به شدت در تلاش است تا این محل مخفی را تخلیه کند؛ و تجهیزات و تاسیسات آن را در نقاط دیگر پراکنده کند». وی این امر را ناشی از اقدام سال گذشته اسرائیل در دستیابی به اسناد اتمی ایران در شورآباد دانست.

این در حالی است که بهرام قاسمی با رد این اظهارات بنیامین نتانیاهو گفته است: «تنها مرجع رسیدگی به مسایل هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی است که نظارت دایم و راستی آزمایی خود را دنبال و تاکنون با ۱۲گزارش، تعهد ایران را به همه آنچه در برجام مسئولیت آن را پذیرفته بود مورد تایید قرار داده که مورد تاکید و تایید جامعه جهانی و تمام مراجع ذیربط و دیگر اعضای برجام است»بیشتر بخوانید:

«تورقوزآباد» کجاست؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهارات نخست وزیر اسرائیل را «سخنان دروغ، نسنجیده و بی محتوا و شوهای دروغین» دانسته که جهانیان « تنها با صدای بلند» به آن خواهند خندید.

در همین حال، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود روز پنجشنبه به رویترز گفته است: ایالات متحده از تاسیساتی که بنیامین نتانیاهو در خصوص آن صحبت کرد با خبر است. این انباری است که برای نگهداری اسناد و آرشیو هسته ای از آن استفاده می شود.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا نیز به رویترز گفته است: اظهارات بنیامین نتانیاهو می‌تواند قدری گمراه کننده باشد. ما برای مدتی است که از وجود این تاسیسات خبر داریم و این تاسیسات مملو از کابینت‌های بایگانی کاغذ و مدارک است و نه لوله‌های سانتریفیوژ.

این درحالی است که نخست وزیر اسرائیل می‌گوید، وجود این انبار مخفی را با برخی رهبران و نیز با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در میان نهاده است.

بنیامین نتانیاهو همچنین گفت: «از زمانی که ما به آرشیو هسته‌ای (ایران) یورش بردیم، آنها مشغول پاکسازی این انبار اتمی شدند. تنها در ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو جابجا کردند. می‌دانید با آن چه کردند؟ آنها این مواد را برداشتند و در اطراف تهران پخش کردند برای اینکه شواهد را از بین ببرند».

نخست‌ وزیر اسرائیل همچنین تصریح کرد، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، «مرد خوبی» است اما به او «پیام» داده که در این باره اقدام کند و «پیش از آنکه ایران این انبار را پاکسازی کند، بازرسان آژانس را برای بازرسی به آنجا بفرستد و «حقیقت را درباره ایران بگوید».

بنیامین نتانیاهو در۱۰ اردیبهشت از آنچه که دسترسی به آرشیو«اسناد و مدارک» پیشرفت محرمانه هسته‌ای ایران خواند، خبر داد.

وی گفته بود که اسرائیل «بیش از نیم تن مدرک» را شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در اختیار گرفته است.

نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارم مهر در نیویورک به خبرنگاران گفته بود: «بزرگ‌ترین تهدید علیه اسرائیل از سوریه نیست؛ از لبنان نیست؛ حتی از حضور ایران در سوریه یا ناشی از عملکرد ایران درون کشور خودش نیست؛ بلکه جاه‌طلبی جمهوری اسلامی برای رسیدن به جنگ‌افزار هسته‌ای، تهدید شماره یکِ نگران‌کننده برای اسرائیل است».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و همچنین شماری از مقام‌های دولت او از جمله مایک پومپئو، تأکید کرده‌اند که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

مطلاب مربوط

استفاده از برگه جعلی واکسن هنگام ورود به کانادا، یک جرم فدرال محسوب می شود و علاوه بر جریمه های مالی، بین 18 ماه تا 10 سال زندان در پی خواهد داشت

بحث ها در مورد ضرورت گواهی واکسن در کانادا همچنان ادامه دارد اما به نظر می …

هشدار : به کودکان خود در مورد کایوتی ها و روش های مقابله با این حیوان توضیح دهید

روز سه شنبه گذشته، در حوالی خیابان Warden و St  Clair Avenue East در منطقه …

error: