خانه / مقالات / انتخابات کانادا

انتخابات کانادا

انتخابات فدرال کانادا در ماه نوامبر در این کشور بزرگ برگزار می شود. رهبران احزاب مختلف کانادا همگی در کارزارهای تبلیغاتی، با تمام تلاش سعی می کنند رأی دهندگان را متقاعد کنند که آنها بهترین گزینه برای مقام نخست وزیری کانادا هستند. هر یک از آنها از برنامه هایی که دارند دفاع می کنند و آن برنامه ها را به حال مردم مفیدتر از برنامه های رقیبان خود قلمداد می کنند. در عین حال همگی آنها سعی می کنند در این لحظات حساس بهترین خودنمایی و جلوه گری را بکنند و کاری نکنند که رأی دهندگان از آنها روی برگردانند.

طرفداران هر یک از رهبران هم سعی می کنند تا نقاط ضعف سایر رقبا را کشف و آنها را بر ملا کنند تا بدینوسیله از محبوبیت آنها کاسته شود که در نتیجه رهبر مورد علاقه خودشان شانس بیشتری برای نخست وزیری داشته باشند.

اگر چه جاستین ترودو، رهبر جوان کانادا در چند سال گذشته بر مشکلاتی از جمله مهاجرت و… فائق نیامده است ( تغییرات بنیادی نیاز به زمان بیشتری دارد) ولی به طور کلی از نظر من، رهبر موفقی است که در ابعاد جهانی هم به موفقیت هایی نائل شده است. او، اخیرا ظاهرا با مشکلی روبرو شده که متعلق به زمان دورتر، یعنی به 18 سال پیش (2001) بر می گردد. او در یک جشن خصوصی صورتش را سیاه می کند و برای تفنن، نقش علاءالدین را بازی می کند که در همین رابطه، عکس هایی هم در مطبوعات بچاپ رسیده است.

همین مورد را بعضی از رسانه ها چنان بزرگنمایی کرده اند که حتی خواستار استعفای جاستین ترودو شده اند. لیسا لفلم، گوینده ماهر CTV چنان از همین موضوع صحبت می کرد که انگار مچ جنایتکار قرن را گرفته است. ولی بسیاری از مردم، علاء الدین شدن جاستین ترودو را در یک جشن خصوصی، به حساب بانشاط و سرحال بودن او می گذارند و اصلا حس و اندیشه نژادپرستی را در او نمی بینند. اگر چه خود او بارها، بابت کاری که 18 سال پیش انجام داده از همه عذرخواهی کرده است، ولی باز می بینیم که سایر رهبران احزاب و برخی از رسانه ها سعی می کنند تا از محبوبیت او بکاهند.

در مقایسه با بعضی از رهبران جهان از جمله دونالد ترامپ که همه جوره با آبرو و اعتبار آمریکا بازی می کند و هر لحظه تصمیماتش را عوض می کند و قبل از انتخابات هم رسوایی های جنسی داشت، جاستین ترودو یک فرشته است. همچنین در مقایسه با رهبر ایران، حسن روحانی که مدام دروغ می گوید و مردم را فریب می دهد، جاستین ترودو باز هم یک فرشته است. آنچه که مهم است، سیاست ها و عملکرد او برای رفاه مردم و منافع کشور کانادا است.

نگاه کردن به گذشته ای که نقشی در رهبریت جاستین ندارد، یک کار بچگانه و کاملا مغرضانه است.

به نظر من، شخصیت جاستین ترودو تا حدودی نرم و ملایم است و ما انتظار داریم که در بسیاری از تصمیم گیری ها با قاطعیت بیشتری عمل کند. از نظر بسیاری از کارشناسان سیاسی، جاستین ترودو، هنوز فرصت برای بهتر شدن دارد و به مرور زمان، با انرژی و شوقی که دارد، می تواند اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا را بیش از پیش ارتقا دهد.

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …