خانه / گوناگون / امکان احراز هویت جسد مومیایی ‘به پزشکی قانونی داده نشد’

امکان احراز هویت جسد مومیایی ‘به پزشکی قانونی داده نشد’

به گفته احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران امکان شناسایی و احراز هویت جسد مومیایی کشف شده در حرم عبدالعظیم به این سازمان داده نشده است.

عده‌ای این جسد را که حدود یک ماه پیش در حوالی حرم عبدالعطیم کشف شد به دلیل مشابهت ظاهری به رضا شاه منتسب کردند؛ گفته شده بود این جسد داخل محفظه‌ای بتنی قرار داشت و وسایلی مانند شمشیر هم همراه آن بود.

البته مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هویت او را تایید نکردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای شجاعی امروز سه‌شنبه (۲۵ اردیبهشت/ ۱۵ مه) گفت امکان احراز هویت این جسد مومیایی در حالی به پزشکی قانونی داده نشده که “مقدمات و تمهیدات لازم برای احراز هویت جسد مومیایی در سازمان پزشکی قانونی انجام شده بود و این نهاد قضایی آمادگی داشت که در کمترین زمان ممکن این جسد مومیایی را شناسایی کند.”

رئیس پزشکی قانونی همچنین گفته است: “گرچه بسیاری از بافت‌های انسانی در این جسد مومیایی از بین رفته بود؛ اما سازمان پزشکی قانونی با استفاده از بافت استخوان، امکان شناسایی و تشخیص آن را فراهم می‌کرد.”هر ری کشف شد.

تصاویر این جسد که شباهت زیادی به مومیایی رضا شاه پهلوی داشت به سرعت و به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

سرانجام پس از حرف و حدیث فراوان، هدایت‌الله جمالی پور، فرماندار ویژه شهرستان ری هفته پیش گفت: “بقایای جسد مومیایی کشف شده در طرح توسعه حرم عبدالعظیم (ع) توسط مسئولان حرم در همان مکان دفن شد.”

جسد مومیایی درست در نزدیکی آرامگاه تخریب شده رضا شاه در کنار حرم عبدالعظیم کشف شده بود.

رضا پهلوی، نوه سر سلسله پهلوی ولی در پیامی گفت: “پس از بررسی تمام شواهد و جوانب، ما به این نتیجه رسیده‌ایم که پیکر پیداشده در شهرری به احتمال بسیار قوی به رضاشاه تعلق دارد.”

او خواستار دفن جسد پدربزرگش در زادگاهش آلاشت، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران شده بود.

نوه رضا پهلوی در پیامی که در توئیتر منتشر کرد نوشت: “رضاشاه فقط متعلق به خانواده پهلوی نیست. رضاشاه متعلق به همه مردم ایران و برگ زرینی در تاریخ ما است. پیشنهاد ما این است که پیکر او آن‌گونه که شایسته‌اش است با مشایعت کارگران راه‌آهن شمال و استادان و دانشجویان دانشگاه تهران، در زادگاهش آلاشت به خاک سپرده شود.

کار تخریب مقبره رضا شاه در اردیبهشت سال ۱۳۵۹ حدود بیست روز طول کشید و از دینامیت و جرثقیل به غیر از تخریب دستی هم استفاده شد

رضا پهلوی موسس سلسله پهلوی چند سال پس از تبعید در ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی درگذشت. جنازه او مدتی در مصر به امانت گذاشته شد اما حدود ۷۰ سال پیش، بعد از طواف در مکه قبله گاه مسلمانان به تهران منتقل و در آرامگاهی که در شهرری برای او طراحی و ساخته شده بود، دفن شد.

بعد از نقلاب اسلامی ایران، صادق خلخالی، حاکم شرع وقت در اردیبهشت سال ۱۳۵۹ دست به تخریب آرامگاه رضاشاه زد اما جسد او را پیدا نکرد.

در سال‌های بعد از انقلاب، حرف و حدیث‌های متعددی درباره باقی ماندن جسد رضا شاه در آرامگاهش مطرح شد از جمله این شایعه که محمدرضا پهلوی هنگام خروج از ایران در دی ماه ۱۳۵۷ جسد پدر خود را نیز همراه بورد. فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران در مصاحبه‌ای این شایعه را رد کرد.

مطلاب مربوط

کانادا برای برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه تمدید ویزا تا 12 ماه را صادر کرد

کانادا به برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه می دهد ویزای خود را تمدید …

تمامی پرسنل و کارکنان واکسن نزده در مدارس انتاریو باید هفته ای دو بار تست کووید بدهند

وزارت آموزش و پرورش انتاریو اعلام کرد، تمامی کارکنان، معلمان و کلیه پرسنل مدارس که …