خانه / گوناگون / ارزش پوند بریتانیا به بالاترین سطح خود بعد از برگزیت رسید

ارزش پوند بریتانیا به بالاترین سطح خود بعد از برگزیت رسید

ارزش برابری پوند بریتانیا در برابر دلار آمریکا به بالاترین حد در ۲۲ ماه گذشته رسیده است.

در معاملات اولیه صبح امروز سه‌شنبه (۲۸ فروردین/ ۱۷ آوریل) هر پوند بریتانیا حدود ۱.۴۴ دلار معامله شد که این نرخ برابری از زمان برگزاری رفراندوم سراسری بریتانیا (تابستان دو سال پیش) برای خروج از اتحادیه اروپا بی‌سابقه بوده است.

با اعلام نتیجه این همه‌پرسی، ارزش پوند در برابر دلار بیش از ده درصد سقوط کرده بود که این کاهش بیشترین افت یک روزه ارزش پوند در تاریخ بود.

در ژانویه سال ۲۰۱۷ نرخ برابری هر پوند بریتانیا در برابر واحد پول آمریکا به حدود ۱.۲۱ رسید که حالا به ۱.۴۴ تقویت شده است.

یکی از دلایل تقویت مداوم پوند در ماه‌های اخیر انتظار گسترده برای افزایش نرخ سود بانکی در آینده نزدیک است که البته هنوز قطعی نیست.

پس از رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، بانک مرکزی این کشور برای تنظیم بازار نرخ سود بانکی را از ۰.۵ درصد به ۰.۲۵ درصد کاهش داد ولی در نوامبر سال گذشته (۲۰۱۷) این نرخ را مجددا به ۰.۵ درصد برگرداند.

بانک مرکزی انگلستان در این مدت اشاره‌هایی به احتمال افزایش مجدد سود بانکی داشته‌‌ است؛ در همین خصوص عده‌ای از تحلیلگران می‌گویند ممکن است این افزایش در ماه آینده (مه) اتفاق بیافتد.

بعضی از فعالان بازار سرمایه دلیل دیگر تقویت پول ملی بریتانیا را در برابر دلار آمریکا به وضع تعرفه‌های جدید توسط دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نسبت می‌دهند که به عدم قطعیت وضعیت دلار دامن زده است.

آمریکا اخیرا فهرست بلندی از محصولات وارداتی از چین؛ که قصد اعمال تعرفه ای ۲۵ درصدی بر آنها دارد را اعلام کرده است.

چین هم در اقدامی متقابل اعلام کرده بر ۱۲۸ کالای وارداتی از آمریکا بالغ بر ۲۵% تعرفه وضع خواهد کرد؛ کشمکشی “جنگ تجاری” لقب گرفته است.

بعضی از تحلیلگران بازار سرمایه البته معتقدند آشفتگی وضعیت دلار موقتی است.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …