خانه / گوناگون / اتفاقی کم‌‌سابقه در ورزش ایران: شطرنج‌بازهای ایرانی با اسرائیل مسابقه دادند

اتفاقی کم‌‌سابقه در ورزش ایران: شطرنج‌بازهای ایرانی با اسرائیل مسابقه دادند

دو شطرنج‌باز ایرانی در اتفاقی کم‌سابقه مقابل حریف اسرائیلی در رقابت‌های اسپانیا بازی کردند، هرچند که دبیر فدراسیون شطرنج ایران مدعی شده که آن‌ها از ملیت حریف خود اطلاع نداشتند.

محمدامین طباطبایی و پرهام مقصودلو در تورنمنت سیتخس اسپانیا در رقابت‌های بلیتس (شطرنج برق‌آسا) مقابل گورشتین ایدو (استاد فدراسیون جهانی شطرنج) قرار گرفتند و او را شکست دادند.

آقای طباطبایی در دور چهارم با حریف اسرائیلی مسابقه داد و آقای مقصودلو در دور هفتم مقابل این حریف حاضر شد. محمدامین طباطبایی با ۸ امتیاز قهرمان این مسابقات شد؛ اتفاقی که در صورت انصراف از بازی با حریف اسرائیلی رخ نمی‌داد.

ورزشکاران ایرانی از سال ۱۹۸۳ اجازه رویارویی با حریفان اسرائیلی را ندارند. ایران به دلیل فرار از محرومیت اغلب با ترفند‌هایی نظیر مصدومیت‌های ساختگی، باخت عمدی در مسابقات قبلی و یا حتی عدم اعزام در رشته‌ها (وزن‌ها یا موادی) که ورزشکاران اسرائیلی حضور دارند، از مسابقه دادن ورزشکارانش با ورزشکاران اسرائیلی طفره می‌رود.

پس از انتشار خبر مسابقه این دو شطرنج‌باز، دبیر فدراسیون شطرنج ایران مدعی شد که آنها بدون اطلاع از ملیت حریف با او مسابقه داده‌اند: “مسابقات بلیتس، آزاد بوده است و سرپرست و کاپیتان همراه شطرنج‌بازان نبوده تا به آن‌ها اطلاع بدهد. هر دو نفر بدون اطلاع پشت میز نشسته‌اند و در مقابل حریفان اسرائیلی خود پیروز شده‌اند.”

“این اتفاق در گرو سیاست‌های وزارت ورزش قرار دارد. دیروز در وزارت ورزش حاضر شدیم و توضیحات لازم را در خصوص ناخواسته بودن این دیدار ارایه کردیم. در گذشته این دو نفر در صورت بروز چنین قرعه‌هایی به مصاف حریفان خود نمی‌رفتند.”

پرهام مقصودلو نیز در گفتگو با خبرگزاری فارس مدعی شده که از ملیت حریفش بی‌اطلاع بوده است: “اطلاعی نداشتم. به تازگی و از طریق رسانه‌ها از جزئیات ماجرا آگاه شدم. ممکن است این حرفم را عده‌ای باور کنند و عده‌ای باورشان نشود اما واقعیت این است که در مسابقات سنگین و فشرده‌ شطرنج، گاهی حتی اسم و فامیل حریفان‌مان را هم دقیق و درست نمی‌بینیم؛ چه برسد به ملیت‌شان. پس حرفم را باور کنید.”

عدم رویارویی با اسرائیل چندی قبل و پس از افشاگری سعید ملایی منجر به تعلیق فدراسیون جودوی ایران شد. فدراسیون کشتی ایران نیز پیش‌تر با مشکلاتی در این زمینه روبرو شده بود.

مطلاب مربوط

کانادا برای برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه تمدید ویزا تا 12 ماه را صادر کرد

کانادا به برخی از دارندگان ویزای تعطیلات کاری اجازه می دهد ویزای خود را تمدید …

تمامی پرسنل و کارکنان واکسن نزده در مدارس انتاریو باید هفته ای دو بار تست کووید بدهند

وزارت آموزش و پرورش انتاریو اعلام کرد، تمامی کارکنان، معلمان و کلیه پرسنل مدارس که …